Yabancıların Altın Yorumları – (20.06.2024)

Altın ABD verileri öncesinde yükselişte

Altın Çarşamba gününü yatay kapatmasının ardından haftanın dördüncü işlem gününde ABD’nin haftalık işsizlik başvuruları ve konut başlangıçları verileri öncesinde yükselişe geçti.

Önceki seansı yatay kapattıktan sonra yükselişe geçen altının Fed’in para politikası netleşene kadar bekleme paterninde kalması muhtemel gözüküyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde yüzde 0,6 artışla ons başına 2.343 dolara yükseldi. Ons altın ve Dolar/TL ile yapılan hesaplamaya göre gram altın da 2.452 TL seviyesinde.

Altın, Fed politika yapıcılarının geçen hafta, Mart ayındaki üç faiz indirimi tahminine kıyasla, borçlanma maliyetlerini bu yıl yalnızca bir kez düşürmeyi beklediklerinin sinyalini vermelerinden bu yana nispeten dar bir aralıkta işlem görüyor. Faiz getirisi olmayan altın için düşük faiz oranları genellikle olumludur.

Öte yandan altın bu yıl yüzde 13 yükselişini sürdürdü ve Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Fed’in 2024’te parasal genişlemeye yöneleceği iyimserliğin ötesinde, bu durum Ukrayna ve Orta Doğu’daki çatışmalar nedeniyle liman alımlarının yanı sıra merkez bankaları ve Çinli tüketicilerin alımlarıyla da destekleniyor.

Altın yatırımcıları bugün yurt dışında BoE’nin faiz kararını, ABD’de haftalık işsizlik başvurularını, konut başlangıçlarını ve inşaat izinlerini, Euro Bölgesi’nde ise Tüketici Güven Endeksini takip edecek.

 

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!