Yabancı yatırımcı ne düşünebilir?

ARCLK AKBK kıyasını hatırlayalım: Büyümenin hikâyesi var mı?

Mayıs ayı ortasında ARCLK ve AKBNK geometrilerini algoritmik model açısından incelediğimizde, kuralların gerektirdiğini belirtmiştik. O tarihten bugüne 20 puan getiri farkı yanında, son bir ayda 10-15 puanlık farkı göz ardı edemeyiz. Portföy algoritmalarının radikal bakışla gözden geçirilme vakti gelmemiş midir? Bir kıyas mekanizması kurmak gerekirse bağımsız görüşleri de değerlendirmeye almak gereklidir. “… Yumuşak bir ifadeyle belirtmiştik: ARCLK lehine daha az kayıpların yaşandığı performans kıyaslaması görmekteyiz….” Kurallar değişmeyeceğine göre görüşümüz de değişmeyecektir. Türkiye ekonomisi dinamikleri açısından da yazılabilecek hikâyeler oluşmaya devam etmektedir. Son 1 yıla baktığımızda, yataya dönük hareketleri dikkate alabiliriz. Günlük bazda oluşmuş olan geometrinin kritik ortalamalar üzerinden incelendiğinde yatayda seyretmiş olması değerlidir. Geleceğin tercihini belirgin şekilde göstermektedir. Mayıs ortasından bu yana gelişmeleri değerlendirirken diğer finansal varlıklarla kıyaslamayı sürdürmekte fayda vardır. Böylece dönüşen dünyada dönüşmeyenleri ayıklamayı ve dışlamayı başarabiliriz. Yabancı yatırımcı açıktır ki farklı davranış hallerindedir.

BIMAS:  Döngünün başında olabilir mi?

Perakende devi, fark üreten iş modeliyle cazibe merkezi olmaya devam edebilir mi? Borsa endeksine göre daha güçlü olmasını sağlayan bu mudur? Yani geçmişe bakarsak ve son tüketici davranışlarını da göz önüne alırsak döngü devam edebilir mi? Son 4 yılın hareketlerine bakınca 2020 ile başlayan hareketin devam ettiğini görüyoruz, sebebi de açıktır: öncesinde görülen geometri yatay hareketin yukarı kırılacağına işaret etmiştir. Geometri nerede idi? Göstergede saklanmıştı: 2019 Mayıs-Temmuz kırılımı o dönemki son 4 yılın hareketi içinde anormal güçlenme anormalliği, sıra dışılığı üretmişti.  Bir başka deyişle, pozitif prim yapmamış piyasada oluşan geometrik darbeler geleceğin primi hakkında fikir vermektedir. Bundan sonrasını da benzer şekilde tasarlayabiliriz: son 4 yılın hareketi yeterince güçlü müdür? Oluşmuş geometri yeni primlerin önünü açabilir mi?  Son 4 yıl hesabına göre 6-8 aylık dönemde yeni gelişmeler bekleyebiliriz. Belli bir modele göre hareket eden yabancı yatırımcı neyin peşindedir? Hikâyeyi model üzerinden dinlemek gerekir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN