Yabancı Altın Yorumları – (22.03.2023)

Altında Fed bekleyişi

Altın bankacılık krizine dair endişelerin hafiflemesi sonrası önceki iki seansta değer kaybetti. Uzmanlar değerli metalin kısa ve orta vadede yükseliş trendini sürdürebileceğini ve 2074 dolar seviyesini tekrar test edebileceğini belirtti.

Altın, banka krizine ilişkin endişelerin hafiflemesi sonrası riskli varlıklara dönüşle birlikte önceki iki seansta yüzde 2,5 gerilerken piyasa Fed kararını bekleyişe geçti.

Spot altın ons başına 1940 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gram altın ise piyasalarda 1188 TL’den alıcı buluyor.

ABD’de üç bölgesel bankanın iflası ve Credit Suisse’in geçirdiği sancılı süreç geçen hafta altının yüzde 6,5 yükselmesine ve Pazartesi bir yıldan beri ilk kez 2 bin doların üzerine çıkmasını sağlamıştı.

Bu hafta değerli metalde yaşanan gerileme UBS AG’nin İsviçreli bankayı devralmasının ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın banka mevduatlarını koruyarak ABD tahvil getirilerini artırmaya yardımcı olacağını söylemesinin ardından geldi.

Saxo Capital Markets Piyasa Stratejisti Charu Chanana, “Piyasalardaki risk tonu ve yükselen tahvil getirileri değerli metalin cazibesinin bir kısmını götürdü. Altın hala kısa ve orta vadede yükseliş trendinde ve ons başına 2074 civarında olan rekor seviyesini test edebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Piyasanın dikkati enflasyonu kontrol altına alma ihtiyacı ile aniden ortaya çıkan bankacılık krizinin yayılmasını engellemek arasında bir denge bulmaya çalışan Fed’in alacağı faiz kararına çevrilmiş durumda. Para piyasaları Çarşamba günü alınacak kararda 25 baz puanlık bir artışı yüzde 85 olasılıkla fiyatlıyor.

Baz metallerde ise bakır risk güveninin geri gelmesi ve Fed’in başlangıçta öngörülenden daha düşük bir artış olasılığının artmasıyla yükselişini beşinci güne taşıdı. Bakır Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 0,2 artışla 8 bin 775 dolara yükseldi.

Kaynak: Bloomberg HT