Dolar Yorumları / Yapı Kredi – (22.03.2023)

Piyasalar endişelerin azaldığı bir günü geride bıraktı. ABD bankalarının sıkıntıya düşmemesi için önlemlerin konuşulduğu speküle ediliyor. Dolayısı ile bir sorun çıktığında genele yayılmaması için çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. Hal böyle olunca yatırımcıların piyasalara biraz daha güvenle bakması mümkün hale geliyor. Risk iştahının artması Usd talebini azaltıyor. Talebin azalmasında FED’in yavaşlayacağı beklentisi de etkili oluyor.

Bugün karar günü. Saat 21’de FED’in karar setini karşılayacağız. Piyasa 25 bp faiz artışına odaklanmış durumda. Bankanın beklentiyi karşılaması büyük olasılık. Esas konu ne söyleyeceği. Sözlü yönlendirme piyasalar açısından daha kritik diye düşünüyoruz. Karar açıklamasından 30 dk sonra başkan Powell konuşacak, ardından soru cevap yapılacak. Dolar Endeksi hafif gevşeme ile 103,1 civarında bulunuyor. Seçim az bir süre kaldı, seçim listeleri bugün askıya çıkıyor. Haber akışı yatırımcılar açısından önem arz ediyor. Özellikle ekonomik politikaların seçim sonrası nasıl olacağı merak konusu.

Kur ılımlı bir şekilde yükselişini sürdürüyor. 19 seviyesine gelindi. Bu sabah 19,04 civarında işlem görüyor. Aşağıda 19,00 ve 18,97; yukarıda 19,09 ve 19,14 gün içi öne çıkan teknik seviyeler.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten