“W” şeklinde çöküşe hazır mısınız?

Yüce Odin, böyle bir günde bana bu moral bozucu, distopik, intihara teşvik edici makaleyi yazmak şerefi bahşettin ya, başka bir şey istemem artık. Dünya ekonomisinde işler kötüye gidip, piyasalar panik atağından tir-tir-titrerken kötümser kehanetlerde bulunmak kolay. Böyle yapan meslektaşlarıma da hep içerledim ben. Herhalde hiç biri zindana düşüp işkence görmemiş. Herhalde Psikolojik Savaş Yöntemleri hususunda bir referans eser sayılan CIA’in “Düşmanı İçerden Çökertmek” Raporu’nu okumamışlar. Düşman tam bir meydan muharebesi kazanmışken, “Sosyal medyayı kapatacaklar, ülke diktatörlüğe gidiyor” diye bir yalan haber salarsınız trollere, gerisini insan beyni denen fobiler ve paranoya dehlizi kendi halleder.

Dün de öyle coşkulu bir gündü işte. Dünyanın her tarafından iyimser veriler geliyor, aşı, ilaç keşfeden keşfedene. Hani, farma endüstrisi öyle bir hale geldi ki, yakında yolda insanları çevirip, “Yalvarırım, n’olur benim aşımdan ol, valla hem daha ucuz hem de dudak uçuklarına ve basura da iyi geliyor” diye pazarlama yapmaya başlayacaklar.

Dün JP Morgan global imalat sanayi PMI anketi açıklandı. Aydan-aya 5.4 puan artarak, 47.8’e erişmiş bile. Bir ay daha gayret, 50’yi de aşarız, Covid krizini atlatırız. ABD’den gelen ve PMI mütekabili imalat sanayi ISM daha da iyi, aylık 9.2 puan yükselip, 52.6’ya erişmiş. Conference Board tüketici güveni endeksinin hızına kimse yetişemiyor.

Öyleyse “V” for “Victory”? Bir kaç ay içinde normale döneriz ya, ne olacak. Heh heh heh, lütfen buna inanmaya devam edin ki, psikolojik şok sizi kahretsin, ürtiker dökün. İşin aslını size ben anlatayım. Temmuz’da “V” değil “W” başlayacak, kışın da “UB”. Yani “Uy Babo, n’oldu bize?” şeklinde topar-lan-ma-ma.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!