Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (2.07.2020)

EREGL; Ereğli Demir Çelik’e verilen 139 milyon TL cezada yürütmeyi durdurma kararı çıktı / nötr

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY8.40
Hedef Fiyat/Hisse TRY8.62
Getiri Potansiyeli 3%

 Ereğli Demir Çelik’e Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından uygulanan para cezası ile ilgili olarak Şirket tarafından açılan davalarda Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı verildi. Haberin hisse üzerinde önemli bir etkiye neden olmasını beklemiyoruz.

 Şirket, 15 Haziran 2020 tarihinde Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından İmar Kanunu kapsamında 139 milyon TL ceza tebliğ edildiğini duyurmuştu.

 Ereğli 2019 ve 1Ç20’de sırasıyla 3,3 milyar TL ve 300 milyon TL net kar elde etmiştir.

ISGYO; AVM’lerdeki sabit kira bedellerinde indirime gidileceğini açıkladı

 ISGYO, portföyünde yer alan AVM ve ticaret alanları hakkında; Haziran ayı için aylık sabit kira bedelleri üzerinden Şirket Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek koşullar çerçevesinde %50 oranında kira indirimi yapılmasına karar verilen Kule Çarşı, Mallmarine ve Tuzla Meydan Çarşı’da; söz konusu indirim oranının Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayacak şekilde %100 oranında uygulanmasına, Ege Perla AVM’de, Haziran ayı kirasına yapılacak indirimler konusunda Şirket Genel Müdürlüğü’ne verilen yetkinin; Temmuz ve Ağustos aylarını da kapsayacak ve aylık kira bedellerine %100 oranında indirim yapılabilecek şekilde genişletilmesine, Kanyon AVM’de; güncel ziyaretçi sayısı ve iş hacmi dikkate alınarak kiracı bazlı değerlendirme yapmak suretiyle, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarına ilişkin verilecek kira indirimleri ve diğer kira destekleri konusunda Şirket Genel Müdürlüğü’ne yetki verilmesine karar vermiştir.

 Haberin hisse fiyatı üzerinde kısmi bir negatif etki yapabileceğini düşünüyoruz.

GEREL; Gersan Elektrik 7 milyon USD tutarında sözleşme aldı / olumlu

 Gersan Elektrik, Adams International LLC ile UVC Led Armatürlerinin üretimi ve satışı işlerini kapsayan toplam bedeli 7.000.000 USD tutarında malzeme imalat ve satış sözleşmesi imzaladı. Son dönemde alınan işlerin 2Ç20’de ciroya olumlu etkisi olacaktır; söz konusu ürünün karlılık anlamında da bir miktar katkı sağlayabileceğini tahmin ediyoruz. Bu nedenle olumlu hisse görünümünün korunabileceğini düşünüyoruz.

 Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar sözleşme tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde gerçekleştirilecek.

 Şirket 10 Haziran ve 17 Haziran tarihlerinde UVC Led Armatürlerinin üretimi ve satışını kapsayan 4 milyon USD (2 yıllık) ve 2 milyon USD (1 yıllık) iki ayrı sözleşme imzaladığını açıklamıştı.

DOAS; Volkswagen Manisa’da kurmayı planladığı fabrika projesinin durdurduğunu açıkladı

 Volkswagen Manisa’da kurmayı planladığı 1.1 milyar dolarlık fabrika projesini durdurduğunu açıkladı. Bir haber kanalına konuşan bir Türk yetkili ise durdurma kararının sadece Manisa’yı değil, Volkswagen’in tüm yeni yatırımlarını kapsadığını söyledi. Bu yatırım gerçekleşseydi, son 20 senenin en büyük otomotiv yatırımı olacaktı.

 Buna ek olarak, bu haberden hemen sonra da Alman otomobil devlerine rekabet soruşturması Rekabet Kurumu tarafından, Alman otomobil devleri Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW’ye yönelik soruşturma kararı aldı.

 Haberin, Türkiye Volkswagen distribütörü olan Doğuş Otomotiv üzerinde hafif olumsuz etki yaratacağı düşüncesindeyiz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN