Vestel Beyaz Eşya Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (16.03.2023)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY17,00
Son kapanış, TL/hisse TRY11,95
Yukarı potansiyel %42

• 2022 zorlu geçti ama 2023 için daha iyi bir yıl öngörüyoruz: Şirketin FAVÖK marjının artan hammadde fiyatları, Temmuz ayı başında yapılan ücret artışları ve EUR’nun USD karşısındaki değer kaybı ve ihracat pazarlarında büyük ölçüde sabit kalan ürün fiyatları nedeniyle 2021’deki %15,4’ten 2022’de %9,2‘Ye geriledi. Azalan navlun maliyetleri ile Avrupa’da Çinli oyuncuların rekabetinin artması, şirketin maliyet enflasyonunu tam olarak fiyatlara yansıtmasını zorlaştırıyor. Diğer yandan, şirket Avrupa dışındaki bölgelerde sağladığı güçlü büyüme ve Avrupa’da pazarın üzerinde gösterdiği performans sayesinde 2Y22’de ihracat hacimlerinde çift haneli büyüme elde etti. İşletme sermayesinin satışlara oranı, hızlanan stok devri nedeniyle %12,1’den %7,7’ye kadar geriledi. Türkiye’de ise şirket, maliyet enflasyonunu büyük ölçüde fiyatlarına yansıtmayı başardı. 2023 yılında, döngüsel maliyet baskılarının azalması nedeniyle FAVÖK marjının %10,9‘a yükselmesini bekliyoruz. Ayrıca, devam eden yatırımlar ile artan kapasite ve Avrupa dışındaki ihracat pazarlarının büyüyen payısayesinde%5’lik bir hacim artışı görüyoruz.

• Uzun vadeli büyüme dinamikleri olumlu: Vestel Beyaz, Türkiye’nin ikinci, Avrupa’nın ise beşinci büyük beyaz eşya üreticisi olarak öne çıkıyor. Şirketi i) ihracata dayalı iş modeli (9A22 satışlarının %76’sı), ii) son kapasite yatırımının getirdiği satış hacmi büyüme potansiyeli (üretim kapasitesinin 2023’de 13,6 milyondan 16,0 milyon adede ulaşması bekleniyor), iii) Türkiye’de Avrupa pazarına yakın ve tek çatı altında faaliyet gösteren rekabetçi varlık tabanı ve, iv) güçlü nakit dönüşümüne izin veren görece düşük işletme sermayesi yoğunluğu nedenleri ile beğeniyoruz.

• Kapasite yatırım için uygun koşullarda kredi sağlandı: Şirket devam eden kapasite artırım programının finansmanında kullanılmak üzere, T.C. Merkez Bankası kaynaklı, 2 yılı anapara geri ödemesiz toplam 10 yıl vade ve %9,25 yıllık faizli, 1,5 milyar TL tutarında Yatırım Taahhütlü Avans Kredisinin (YTAK) onaylandığını açıkladı. Açıklamaya göre kredinin 300 milyon TL olan ilk dilimi kullanıldı ve kalan dilimler yıl içerisinde kullanılacak. Şirket, buzdolabı, çamaşır makinesi ve pişirici cihazlara yönelik ilk faz yatırımlarını 2022 yılında tamamladı. Buna göre, yıllık toplam üretim kapasitesi 2022 itibarıyla 2,0 milyon adet artışla yaklaşık 15,6 milyon oldu. Daha önce açıklanan plana göre İkinci faz yatırımların toplam üretim kapasitesini 19,0 milyon adete çıkarması öngörülüyor.

• Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemizi yineliyoruz: Vestel Beyaz için hedef fiyatımızı 12,6 TL’den 17,0 TL’ye revize ediyoruz ve tavsiyemizi ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ olarak koruyoruz. Hisse, 2023E 5,1x FD/FAVÖK ve 8,5 F/K ile işlem görüyor Bu rakamlar yurt dışı benzerlerine göre %24 ve %39 iskontoya işaret ediyor.

Kaynak: Ak Yatırım