Vestel Beyaz Eşya Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (04.11.2019)

“Yüksek büyüme, yüksek temettü verimi”

Endeksin Üzerinde
Hisse Fiyatı: 14.96 TL
12 Aylık Hedef: 22.00 TL

Vestel Beyaz Eşya’yı “Endeksin Üzerinde Getiri” ile araştırma kapsamımıza alıyoruz. Hisse için belirlediğimiz 12 aylık hedef fiyat 22 TL, %47 artış potansiyeli sunmaktadır. Hisse yılbaşından bu yana endeksin %38 üzerinde performans göstermesine rağmen, 2020T FD/FAVÖK 3,1x ve F/K 3.8x son üç yıllık ortalamasına göre sırasıyla %55 ve %50 iskontoya işaret etmektedir. Bu çarpanların oldukça cazip olduğunu ve şirketin güçlü operasyonel performansını tam yansıtmadığını düşünüyoruz.

Cirosunun %75-80’ini uluslararası satışlardan elde eden ihracat odaklı şirket. Vestel Beyaz Eşya “Özgün Tasarım Üreticisi – ODM” olarak ihracat pazarında faaliyet gösteren diğer üreticiler, perakendeciler ve distribütörlere ürün sanmaktadır. Özellikle Avrupa piyasasında Vestel Beyaz Eşya kendi markasıyla sınırlı sayıda ürün sattığından, diğer müşterileriyle (A-markalı üreticiler) doğrudan rekabet etmiyor. Şirket bu işletme modeli ile Avrupa pazarında faaliyet gösteren müşteriler için tek büyük ölçekli ODM üreticisi olarak öne çıkıyor.

İhracat satışlarında güçlü büyüme. Toplam ihracatta yaklaşık %75’lik bir paya sahip şirketin ana ihracat pazarı olan Avrupa pazarı, yıllık bazda düşük tek haneli büyüme veya bazı yıllarda daralma sergilemekte. Ancak Vestel Beyaz Eşya son 5 yılda ihracat satış hacmini başarıyla büyüttü (2015-2017 yıllarında ortalama %7 büyüdü, 2018 ve 9A19’da ortalama %15 büyüdü). Bu büyümede ana unsur; portföyüne yeni müşteri elde etmesi ve mevcut müşterileriyle var olan işerini büyütmesiyle oldu. 9A19 itibariyle, Vestel Beyaz Eşya’nın Avrupa’ya olan satışları yeni ODM projeleri ve lisanlı markalar altında yapılan satışların artmasıyla yıllık %14 büyüyerek güçlü kalmaya devam etti (aynı dönemde Avrupa pazarı yıllık sadece %2 büyüme gösterdi).

Vestel Beyaz Eşya hisseleri yüksek temettü verimi ile öne çıkıyor. Şirketin dağıtılabilir karının asgari %25’ini temettü olarak dağıtım politikası var. Ancak son 5 yıllık temettü dağıtım oranı %79.4 oldu. Önümüzdeki dönemde, güçlü nakit akışı ve yüksek yatırım harcaması olmadığından, tahminlerimizde %70 kar dağıtım oranı öngörüyoruz. 2019 yılı faaliyetlerinden 447 milyon TL nakit temettü dağıtım öngörüyoruz, bu da %15,7 temettü verimine işaret ediyor.