Vakıfbank 2019 12 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (04.02.2020)

Cari Fiyat: 6,60 TL – Hedef Fiyat: 7.75 TL (Yükseliş Potansiyeli %17)

Banka TRY ağırlıklı fonlama yapısı, dikkat çekici ücret ve komisyon gelirleri performansı, göreceli düşük TL kredi/mevduat rasyosu, yüksek kredi karşılıkları, 2,4 milyon maaş ödeme müşterisi ve bireysel segmentteki güçlü konumu ile mevduat bankaları arasında elverişli bir konumda bulunmaktadır. Bankanın rakiplerine göre güçlü kredi karşılıkları ve elverişli yabancı para likiditesini gözönünde bulundurarak AL olan önerimizi koruyoruz. VakıfBank’nın 2020 yılında takip ettiğimiz özel bankalar içinde en yüksek marj genişlemesini gerçekleştirmesini modelliyoruz. Hisse için % 21,5 sermaye maliyeti ve %7 uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız hedef fiyatımız 7,75 TL’dir ve %18 artış potansiyeli bulunmaktadır. Bankanın net karının 2020 yılında 2019 yılına göre %69 artmasını modelliyoruz. Hisse 2020T 3,8x F/K (Benzerlerine göre %18 iskontolu) ve 0,45x F/DD çarpanlarıyla ve 12,7% sermaye getirisiyle işlem görmektedir.

Aktif-pasif vade farkının rakiplerinin üzerinde olması ve TRY ağırlıklı fonlama yapısı sebebiyle takip ettiğimiz bankalar arasında marjlarda en güçlü toparlanmayı VakıfBank için modelliyoruz. VakıfBank’ın TL mevduatların toplam mevduatlar içindeki payı göreceli yüksek olup (VAKBN: %58, Sektör: %46) fonlama maliyetlerindeki iyileşmeler marjlarda olumlu etki yaratabilir. 2020 yılında bankanın swap fonlama maliyetlerine ve Tüfe endeksli kağıt getirilerine göre düzeltilmiş net faiz 2019 yılına göre 100 baz puan iyileşmesini öngörüyoruz. Toplam bankacılık işlemlerinin %86’sı şube dışı alternatif dağıtım kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmekte olup digitalleşme komisyon gelirleri gelişimini desteklemektedir. 2020 yılında ise bankanın ücret ve komisyon gelirlerinde yıllık %25 artış modelliyoruz. Aktif kalitesinde banka yüksek karşılık oranları ile pozitif ayrışmaktadır. TGA rasyosunun 2020 yıl sonunda %6,2 seviyesine ulaşmasını modelliyoruz. Beklentimizden daha olumsuz seyreden fonlama maliyetleri, beklentilerin üzerinde net TGA oluşumu hisse performansında olumsuz etki yapabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN