Pegasus Hava Yolları 2019 12 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (04.02.2020)

Cari Fiyat: 68,60 TL – Hedef Fiyat: 99.70 TL (Yükseliş Potansiyeli %45)

Pegasus’un, 2019 yılında toplam yolcuları içerisinde artan dış hat direkt yolcu payı ve belirgin ölçüde artan yan gelirleri ile, kuvvetli ciro artışı ve hedeflerinin üzerinde, oldukça kuvvetli faaliyet kar marjı elde edebileceğini tahmin etmekteyiz. Şirket’in yolcu kompozisyonundaki bu olumlu değişimin ve kapasite artırım planlarının, 2020 yılındaki büyüme ve karlılığının da kuvvetli seyrini sağlayabileceğini düşünmekteyiz. Şirket payları için, değerlememizde kullandığımız risksiz faiz oranı varsayımımızı 200 baz puan azaltarak ve makroekonomik tahminlerimizi güncelleyerek 12 aylık 99.70 TL hedef fiyat belirlemiştik; yeni korona virüsünün dünya havacılık sektörü şirketlerinin kısa dönem performansları üzerinde risk oluşturduğunu belirtmekle birlikte, etkinin henüz ölçülebilir olmaması ile, değerlememize paralel olarak Şirket payları üzerindeki “AL” önerimizi sürdürmekteyiz.

Pegasus, 3Ç19’de dış hat yolcu sayısında, yolcu birim gelirlerinde ve yan gelirlerindeki kuvvetli artışlar ile oldukça güçlü bir operasyonel performans sergilemiştir. Şirket’in dış hat yolcu birim gelirleri € bazında yıllık %3.4, iç hat yolcu birim gelirleri, TL bazında %25.2 artış göstermiştir; FAVÖK marjı, yıllık 9.3 y.p. yükselerek %49.4’e ulaşmıştır. Pegasus, 2020 yılında %12-%14 aralığında kapasite artırımı planlamakta; iç hat yolcu doluluk oranının sabit kalabileceğini ve dış hat yolcu doluluk oranının 1.0-1.5 y.p. artabileceğini öngörmektedir. Şirket, iç hat yolcu birim gelirlerinin 10-15TL artış gösterebileceğini, dış hat yolcu birim gelirlerinin ise yatay kalabileceğini ya da hafif gerilebileceğini öngörmektedir. Pegasus, yolcu başına elde edilen yan gelirlerinin €1-0-1.5 artabileceğini tahmin etmektedir. Şirket, yakıt hariç AKK başına maliyetlerinin € bazında %1.0 gerileyebileceğini, toplam AKK başı birim maliyetlerinin ise yatay seyredebileceğini öngörmektedir. Pegasus, böylelikle 2020 yılı FAVÖK marjının %32.0-%32.5 ve net karının €210mn-€250mn aralığında gerçekleşebileceğini tahmin etmektedir. Pegasus payları, tahminlerimize göre yurt dışı düşük maliyetli havayolları şirketlerinin 2020T FD/FAVÖK çarpanları medyanı olan 6.3x’e kıyasla iskontolu işlem görmektedirler.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN