Vakıfbank 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (12.11.2018)

Vakıfbank 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

“Vakıfbank’ın Net Dönem Karı 3Ç2018’de 985mn TL İle Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti…”

Öneri : “AL”
Hedef Hisse Fiyatı : 6,95TL

Vakıfbank’ın 2018 yılının üçüncü çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %8,3 oranında azalarak 985mn TL’ye gerilemiş ancak hem bizim beklentimiz olan 817mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 838mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada net faiz gelirlerinin TÜFE endeksli tahvil getirileri kaynaklı beklentimizin üzerinde gelmesi ana etken olmuştur.

Üçüncü çeyrek karı ile birlikte Vakıfbank’ın Ocak – Eylül net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %10 oranında artarak 3.110mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Kredilerden alınan faiz gelirlerinde artışa karşın mevduat maliyetlerindeki görece daha yüksek artış görülmüş; ancak TÜFE endeksli tahvillerin enflasyon beklentisinin güncellenmesine bağlı ek katkısıyla net faiz gelirleri çeyreksel bazda %31 oranında artış göstererek 3.372mn TL’ye yükselmiştir. TÜFE endekslilerden elde edilen gelir 2Ç2018’deki 398mn TL’den 1.376mn TL’ye yükselmiştir. (4Ç2018 için yaklaşık 1,5 milyar TL TÜFE endekslilerden gelir bekleniyor). Net ücret ve komisyon gelirlerindeki güçlü görüntü kredilerdeki artışın da desteğiyle korunurken, bu kalemdeki gelir artışı %17,3 olmuştur. Artan ticari kar da dönem karını destekleyen bir diğer unsur olmuştur. Bir önceki çeyrekte karşılık giderlerindeki ciddi düşüş bu çeyrekte yerini tekrar ciddi bir yükselişe bırakmıştır. Banka’nın toplam karşılık giderleri, I ve II. Grup krediler için ayrılan 700mn TL’lik ek karşılık giderinin de etkisiyle bir önceki çeyreğe göre 1.637mn TL artarak 2.134mn TL’ye çıkmıştır. Önceki dönemlerde ayrılan temerrüt karşılıkların iptalleri diğer faaliyet gelirlerini desteklemiştir. Ek olarak, personel giderlerindeki artışa rağmen operasyonel giderlerde ufak çaplı da olsa çeyreksel bazda düşüş görülmüştür.

Banka’nın TL kredi mevduat faiz makasındaki 118baz puanlık düşüşe rağmen, YP bazlı kredi mevduat makasındaki ufak çaplı artış ve TÜFE endeksli tahvillerin önemli katkısıyla net faiz marjı çeyreksel bazda 66 baz puan artarak %4,66 olmuştur. Banka’nın üçüncü çeyrekte özsermaye ve aktif karlılığı ise sırasıyla %14,9 ve %1,2 olarak gerçekleşmiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN