Ülker Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (22.06.2016)

Ülker Hisse Hisse Yorumu

2Ç sonuçları daha iyi olacak

Endeksin Üzerinde

Hisse Fiyatı: 20,30 TL

12 Aylık Hedef: 25,00 TL

Ülker hisseleri için getiri beklentimizi “Endeksin Üzerinde”ye (önceki “Endekse Paralel”) yükseltiyoruz. Hisse için belirlediğimiz 12 aylık hedef fiyat 25,0 TL seviyesinde olup %23 getiri potansiyeline işaret ediyor. Ülker hisseleri son bir ayda BIST100 Getiri Endeksi’nin %9 gerisinde kaldı. Ülker, 12,3x seviyesindeki 12 aylık ileriye dönük 2016T FD/VAFÖK çarpanı ortalamasına göre %8 iskontolu işlem görüyor. Yıldız Holding’in küresel markalarını (DeMet’s, Godiva, United Biscuits ve Ülker) “Pladis” çatısı altında toplamasının Ülker’e uzun vadede ortak tedarik, üretim ve dağıtımda yeni bir sinerji sağlayacağına inanıyoruz. Yakın vadede Yıldız Holding’in Suudi Arabistan’daki operasyonlarının Ülker’e devrinin hisse için yeni bir itici güç olabileceğini düşünüyoruz. Uzun zamandır beklenen ve bizim de değerlememize dahil ettiğimiz bu operasyonun tamamlanması ve Ağustos ortasında açıklanacak olan güçlü 2Ç16 finansallarının hisseye olumlu yansımasısını bekliyoruz.

2Ç16 sonuçları daha iyi bekleniyor. Ülker 2016 yılına ilk çeyrekteki düşük tüketici güveni sebebiyle zayıf satış hacmiyle (yıllık bazda %2,8 azalma) başladı. Bununla birlikte Yönetim, artan çikolata talebi ve hacimlerdeki artış ile 2Ç16’dan itibaren satış hacimlerinde kademeli toparlanma öngörüyor. Yönetim 2016 yılı için yıllık %5 satış hacmi büyümesi, ortalama %7 – %8 fiyat artışı buna karşılık olarak da ciroda %12 – %13 organik (bizim beklentimiz yıllık %11,5 büyüme) ve inorganik büyüme ile birlikte yıllık %35 üzeri ciro büyümesi öngörüyor.

Uluslararası operasyonlar ve İstanbul Gıda’nın konsolide edilmesi kârlılığın 2016 yılında düşmesine neden olacak. Ülker, 2016 başından itibaren Mısır’daki faaliyetlerini ve İstanbul Gıda’yı konsolide etmeye başladı. Uluslararası faaliyetlerin (2016 yılında devir alınması planlanan Suudi Arabistan faaliyetlerinden 300 milyon TL gelir, %11 FAVÖK marjı, Mısır’dan 150 milyon TL gelir %13 FAVÖK marjı) ve uluslararası satış pazarlama şirketinin (İstanbul Gıda) %7 FAVÖK marjı katkısı dikkate alındığında, Ülker’in konsolide FAVÖK marjının 2015 yılındaki %13,3 seviyesinden 2016 yılında %13’e gerilemesini bekliyoruz.

Pladis” uzun vadede sinerjinin kaynağı olacak. Ülker uzun vadede “Pladis” yapılanmasından, toplu hammadde satın alınmasıyla üretim girdilerinin düşmesi (kakao, palm yağı), üretim ağı optimizasyonu (üretim planlaması, çapraz üretim fırsatları), genişleyen dağıtım ağı ve yeni pazarlara giriş gibi faydalar sağlayacaktır. Şirket hali hazırda United Biscuits ve Godiva için bazı ürünleri Türkiye’deki tesislerinde 2016 başından itibaren üretmeye başladı.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN