Uçtu uçtu pamuk uçtu!

Pamuk fiyatı son 140 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Kötü hava koşullarınınhasatı olumsuz etkilemesi Çin’in aşırı talebiyle birleşince tırmanan fiyatlar tekstil ve hazır giyim üreticilerini kaygılandırıyor.

Altının ardından beyaz altın olarak adlandırılan pamuğun fiyatı da rekor seviyelere çıktı. Çin’den gelen aşırı talebin körüklediği fiyatlar son 140 yılın en yüksek seviyelerini gördü. Pamuk fiyatları 1870’li yıllarda ABD iç savaşından sonra geçen cuma yeniden 1.1980 doları test etti. O dönemde kurulan New York Pamuk Borsası’nda bu rakam görülmüştü.

Analistler fiyatların yükselişinde, kötü hava koşullarının hasatları etkilemesinin ve talebin yükseldiği bir dönemde pamuk arzında sıkıntı yaratmasının büyük etkisi olduğunu belirtiyor. Pamuk fiyatlarında görülen ani yükseliş, artan maliyeti küresel resesyon sonrasında tüketicilere yansıtmak zorunda kalmaktan endişe eden tekstil ve hazır giyim üreticileriyle perakende şirketlerini alarma geçirdi. 
    
Sektörü yakından takip eden uzmanlardan Sharon Johnson (First Capital Group), “Bu sektörün içinde olduğum onca yıl içinde, bu kadar büyük bir yükselişle karşılaşmadım” diye konuştu.
 
Dolardaki düşüşle de ilgili
Üç ay önce pamuk fiyatları çuval başına 73.01 cent seviyesindeydi. Geçen üç ay içinde, Pakistan ve Hindistan’daki zorlu hava koşulları ve Çin’in pamuk hasadından daha az ürün elde etmesinden dolayı fiyatlarda yüzde 56 oranında bir artış yaşadı. İşlemciler, aynı zamanda doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesinin de avantajını yaşadı.

Pamuk ve petrol gibi emtia, dolarla fiyatlandığından, işlemciler yabancı para birimlerini kullanarak, daha fazla ürün satın alma fırsatını yakaladı. Dolardaki düşüşün cuma günü hız kaybetmesinden dolayı pamuk fiyatlarındaki sert yükselişin sona erebileceğini belirtiliyor.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/uctu-uctu-pamuk-uctu-/ekonomi/haberdetay/17.10.2010/1302551/default.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.