SPK, Yeşilçam’dan rol çalmaya hazırlanıyor

SPK Başkanı Akgiray borsayı halka indirmeye kararlı. Bunun için sanatçıları ve kadınları hedef alan Akgiray, “Herkesin sevdiği bir piyasanın başkanı olmak istiyorum” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da desteklediği genç ressam Yalçın Bilgin’in eserleri önceki gün Süzer Plaza’nın içindeki Ekavart Sanat Galerisi’nde sergilenmeye başlandı. Serginin açılışında ünlü oyuncu Nebahat Çehre’nin borsada kaybettiği servetin öyküsü ortaya çıkınca İMKB sohbeti bir anda sanatın önüne geçti.

5 yıl önce çeşitli hisselere yatırım yapan Çehre fiyatların düşmesi üzerine apar topar satış yapmış. Sergiyi gezen isimlerden Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray’la ayaküstü sohbet eden Çehre ne kadar zarar ettiğini öğrenince şoke oldu.

Ünlü oyuncu sattığı hisseleri söyleyince Akgiray telefonuna sarılıp aynı binada bulunan SPK’nın İstanbul merkezini arayıp uzmanlardan hisselerin son durumunu öğrendi. “Geçmiş olsun Nebahat Hanım, üzgünüm, satmasaydınız bugün birkaç milyon dolarınız olacaktı”
Üzüntüsü yüzünden okunan Çehre, “Bilmiyorum uyarmadılar ki” serzenişinde bulundu.

Bunun üzerine SPK Başkanı, “Bizde borsa düşüşe geçince herkes paniğe kapılıp elindekileri satmaya başlıyor. Dolayısıyla zarar ediyor sonra bir daha da borsaya uğramıyor. Oysa borsa uzun vadeli bir yatırım, Nebahat Hanım da hisselerini satmasaydı, uzun vadeli bakabilseydi şu anda bambaşka bir noktada olabilirdi.”
Çehre ve Akgiray’ın sohbeti bir anda sergiye katılanların ilgi odağı oldu, sorular peşpeşe geldi.

Müzayede gaza getirir
Martin&Martin Sigorta’nın Yönetim Kurulu Başkanı Can Ateş, “Borsa mı daha çok kazandırır, sanat mı” diye sordu. Akgiray, “Borsa çok daha aktif ve kazandıran bir piyasadır. Türkiye’de büyük bir sanat piyasasının olmadığını biliyoruz. Dünyada sanatçılar sanata da yatırım yapıyor. Demi Moore mesela bin dolarlara aldığı tabloları şimdi milyon dolarlara satıyormuş” cevabını verdi.

Bilfen Okullarının Sahibi Zeynep Öztürk ise, “Borsada alım yapmakla müzayedede eser almak arasında psikolojik açıdan nasıl bir benzerlik var. Hangisinde fiyat gerçeğe daha yakın bir noktada oluşur” sorusunu yöneltti.

Akgiray’ın cevabı şöyle oldu: “Borsa Cağaloğlu’nda iken, henüz elektronik ticaret yokken iki piyasada açık artırma esasına göre çalışıyordu. Elektronik ticaretin başlamasıyla borsalar insansız, kişiliksiz yerler oldu. Müzayedelerde bazen sosyal açıdan da yarışan insanlar oluyor. Onlar gaza gelip alım yaptıklarından gerçek fiyatın üstüne çıkma riskleri daha yüksektir”

‘Kadınları ikna edersem eşleri gelir’
Etrafında toplanan gençlere sanatçıların ve kadınların borsaya gelmesini çok önemsediğini anlatan Akgiray, “Nebahat hanım gibi başarılı sanatçılarımız takip edilen, sevilen insanlar, bizim için canlı reklamlar. Kendisini kesinlikle yeniden kazanacağız. Gençlere, kadınlara, sanatçılarımıza borsayı anlatmak, eğitim vermek istiyoruz. Görüyorum ki kadınlar belediyeler bünyesindeki müzik dersleri, örgü kurslarına gidiyorlar. Ben de ev hanımlarına borsayı anlatmak istiyorum. Evhanımlarını ikna edebilirsek gerisine gerek yok, onlar eşlerini inandırırlar zaten.

Sevilen bir piyasanın başkanı olmak istiyorum. Borsa ekonomi için güzel ve ucuz bir kaynaktır. Büyümeyi sağlar, sermayeyi tabana yayar. 2011 – 2012 yıllarında borsamız çok daha hızlı büyüyecek. Akla gelmedik gelişmeler olmadığı müddetçe halka arzlara çok talep olacak.”

‘Sanata vergi kesinlikle kalkmalı’
Sanat ve borsada fiyatların inip çıkabildiğine dikkat çeken Ekavart Galeri’nin Başkanı İnci Aksoy da sanat yatırımlarını ve başkanın önerisini sordu. Borsadaki alım satımlarda vergi alınmadığına dikkat çeken Aksoy, sanata olan yüzde 18’lik verginin kalkması için nasıl bir faaliyet içine girmeleri konusunda da tavsiye istedi. Türkiye’de yaşanan ekonomik büyümenin sanata zaten gecikmeli bir şekilde yansıyacağını vurgulayan Akgiray, “Sadece bu sebep dahi sanattan neden vergi alınmaması gerektiğini ortaya koyuyor. Çocuklarımıza daha barışçı bir dünya bırakma hayalimizi gerçeğe dönüştürecek, insanoğlunun mükemmeliyetini ortaya koyabildiği yaratımlardan birisi olan sanat aksine teşvik edilmeli. İki piyasada da doğru seçim yaptıysanız uzun vadede para kazanırsınız. Ancak yatırım yapıyorsunuz iki piyasayı da yakından takip etmelisiniz. Sanatta gözünüzü eğitmelisiniz.”

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/spk-yesilcam-dan-rol-calmaya-hazirlaniyor/ekonomi/haberdetay/18.10.2010/1302836/default.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.