Türkiye Tüketici Güven Endeksi / 2018 Haziran

Muammer Demir – 21.06.2018

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 artış ile 70,3 seviyesine yükseldi. Mayıs ayında tüketici güven endeksi 69,9 olarak açıklanmıştı. Tüketici güven endeksi alt endeksleri ve değişim oranlarını incelediğimizde, Hanenin maddi durum beklentisi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında artış ile 89,1 olarak gerçekleşti. Genel ekonomik durum beklentisi Mayıs ayında 90,8 iken Haziran ayında yüzde 1,4 oranında artış ile 92,1 düzeyine yükseldi. İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,4 oranında artış ile 75,4 olarak gerçekleşti. Tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki ay 26,8 düzeyinde iken Haziran ayında yüzde 8,2 oranında azalarak 24,6 olarak gerçekleşti.

Not: Sorgulamalar gelecek 12 aylık dönem için yapılmıştır. İşsiz sayısı beklentisi endeksinin artması işsiz sayısı beklentisinde azalışı, azalması ise işsiz sayısı beklentisinde artışı göstermektedir.

Tüketici güveni endeksi 0 ile 200 arasında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu göstermekte. Açıklanan tüketici güven endeksinin, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,8 oranında yaşanan azalışa karşılık Haziran ayında yüzde 0,6 oranında yükseldiği izleniyor. Bu yükselişte gelecek 12 aylık dönemde hane halkının maddi durum beklentisi ve genel ekonomik durum beklentisi alt endekslerinde yaşanan artışın Haziran ayında yaşanan artışa pozitif katkı yaptığı görülüyor. Diğer taraftan, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksinde yaşanan gerilemenin tüketici güven endeksinde negatif katkı yaptığı izleniyor. Açıklanan tüketici güven endeksi sonuçları ardından kur tarafı fiyatlamalarda 4.70-4.77 aralığında dar bir bant aralığında hareket ettiği görülüyor. Bir sonraki tüketici güven endeksi verisi açıklanma tarihi 23 Temmuz 2018 olacak.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin