Türkiye Sigorta Hisse Yorumu / Ziraat Yatırım – (16.05.2024)

“Güçlü Ortaklık Yapısıyla Pazar Liderliğini Koruyan Türkiye Sigorta’da Makro İstikrar Ortamında Karlılık Sürdürülebilir…”

Öneri : “AL”
Kapanış Fiyatı: 68,45 TL
Hedef Hisse Fiyatı : 112,90TL

Sektörde önemli bir oyuncu olan ve 2024 yılının ilk çeyreği itibarıyla %15,8 pazar payı ile lider konumda olan Türkiye Sigorta, yurt genelinde 3.666 adet acentesiyle faaliyetlerini yürütmektedir. Türkiye Varlık Fonu’nun %81,1’ini kontrol ettiği Şirket, ayrıca banka kanalını da kullanarak önemli prim üretimi sağlamaktadır. Ülke geneline yaygın 4.809 şube ağı ile banka kanalından yapılan üretimin payı %47’dir.

Banka kanalını daha etkin kullanarak büyümesini sürdüren Türkiye Sigorta, karlılığın zor olduğu ve daha çok acentelerin sattığı motor segmenti ile diğer segmentler arasında etkin bir denge sağlamaktadır. Motor dışı segment ağrılığında düşüş gözlenirken, diğer ana branşlara göre hasar yükleri daha düşük Genel Zararlar, Kaza ile Yangın ve Doğal afetler branşının toplam primler içindeki payı yılın ilk çeyreğinde %59 ile sektörün oldukça üzerinde gerçekleşmiştir.

Pandemi sonrası yüksek enflasyon ortamında bozulan fiyatlama davranışlarıyla hayat – dışı sektörde yaşanan zorluklardan etkilenen Türkiye Sigorta, artan pazar payı kazanımı ile prim üretiminde güçlü bir ivme yakalarken; etkin hasar yönetimi, doğal afetler için güçlü reasürans koruması gibi faktörlerle teknik karlılığını arttırmıştır. Genişleyen varlık portföyüyle de yüksek yatırım geliri kaydetmiştir.

Görece yüksek faiz ortamında, prim üretiminde Banka ağırlığı yüksek olan Şirket için kredi yavaşlaması risk unsuru olsa da, sektördeki güçlü konumu ve karlı ürünlerdeki artan payı ile TL ağırlıklı yatırım portföyü nedeniyle Şirket’in güçlü karlılığını korumasını bekliyoruz. Makro – finansal istikrarın sağlanmasına yönelik atılan adımlar da sektör için önemli bir katalizördür.

Türkiye Sigorta’nın hedef piyasa değerini, Artık Gelir Modeli, İndirgenmiş Temettü Modeli ve Piyasa Çarpanları yöntemine göre ağırlıklandırarak (%60 Artık Gelir Modeli, %30 İndirgenmiş Temettü Modeli, %10 Piyasa Çarpanları) 131.138mn TL olarak hesaplamaktayız. Şirket için hedef hisse fiyatını da 112,90TL olarak belirliyoruz. Türkiye Sigorta hisse senetleri bulduğumuz hedef piyasa değerine göre %39,4 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle Şirket için “AL” önerisinde bulunuyoruz.

Kaynak: Ziraat Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!