Türkiye İhracat Rakamları / Ocak 2024

Türkiye 20 Milyar Dolarla En Yüksek Ocak Ayı İhracatına İmza Attı

TİM Başkanı Mustafa Gültepe: Yıla rekorla başlamamız önemli. Bu yıl 267 milyar dolar mal ve 110 milyar dolar hizmet ihracatı hedefimiz var. Ocak ayındaki performansımız bizim için büyük bir moral ve motivasyon kaynağı oldu.

En çok ihracat yapan sektörler sıralamasında otomotiv, 2 milyar 780 milyon dolarla ilk sıradaki yerini korudu. Otomotivi 2,3 milyar dolarla kimyevi maddeler, 1,4 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon izledi.

Küresel ticaretteki daralmaya rağmen 2023 yılı ihracatını artıda kapatmayı başaran Türkiye, 2024’e de rekorla başladı. Türkiye, 20 milyar dolarla en yüksek ocak ayı ihracatını gerçekleştirdi.

Ocak ayı ihracat verileri Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe tarafından Malatya’da açıklandı.

Mustafa Gültepe, Malatya’nın da aralarında bulunduğu 11 ilin bir yıl önce iki büyük depremle sarsıldığını hatırlattı. Depremlerin yaralarının sarılması için tüm Türkiye’nin tek yürek olduğunu anlatan Gültepe, şöyle devam etti:

“TİM olarak ihracatçı birliklerimizin katkısıyla 330’u Malatya’da olmak üzere dört ilimizde yaklaşık bin 500 konteyner ve prefabrik konuttan oluşan geçici yaşam merkezleri kurduk. Gündelik hayatın, üretimin ve ihracatın normale dönmesi için bütün gücümüzü seferber ettik. Normalleşmenin yolu çarkların dönmesinden geçiyor. Burada üretim ve ihracatın çok kritik bir rolü bulunuyor. Deprem bölgesinde dokuz bine yakın ihracatçı firmamız var. Depremden etkilenen illerimizde 2023’ü önceki yıla göre yüzde 12,6 ekside kapattık. Her şeye rağmen 19 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirilmiş olmasını önemli bir başarı olarak değerlendiriyorum. Ocak ayında afet bölgesindeki illerimizin toplam ihracatta artıya geçtiğini görüyoruz. Malatya da 35 milyon dolar ihracatla deprem öncesinin rakamını yakaladı. Bununla beraber 2023 yılında Malatya’nın ihracatı yüzde 15 düşüşle 387 milyar dolar olarak gerçekleşti. Önemli bir üretim üssü konumundaki Malatya’nın potansiyelinin daha yüksek olduğunu biliyorum ve önümüzdeki yıllarda büyük başarılara imza atacağına inanıyorum.”

REKABET GÜCÜ ZAYIFLAYAN SEKTÖRLERİN İHRACATINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

2024’e 267 milyar dolar mal, 110 milyar dolar hizmet ihracatı hedefiyle başladıklarını belirten Mustafa Gültepe, Ocak ayı performansının yıl sonu hedeflerine rahatlıkla ulaşabileceklerinin ilk göstergesi olduğunu ifade etti. Gültepe, şunları söyledi:

“Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına göre Ocak ayını 20 milyar dolarlık ihracatla tamamladık. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artıdayız. Böylece bugüne kadarki en yüksek ocak ayı ihracatını gerçekleştirmiş olduk. Yıla rekorla başlamamız önemli. Ocak ayındaki performansımız bizim için iyi bir moral ve motivasyon kaynağı oldu. Geçen ay 17 sektörümüz ihracatını arttırdı. Sektörler özelinde baktığımızda otomotiv 2 milyar 780 milyon dolarla ilk sıradaki yerini korudu. İlk beşteki diğer sektörlerimiz 2,3 milyar dolarla kimya, 1,4 milyar dolarla hazır giyim, 1,2 milyar dolarla elektrik elektronik ve 1,1 milyar dolarla çelik şeklinde sıralandı. Bazı sektörlerimizde ise rekabetçiliğimizi kaybetmenin olumsuz yansımaları devam ediyor. Ocak ayında, hazır giyim, demir ve demir dışı metaller, deri, zeytin ve zeytinyağıyla, çimento, cam ve seramik en çok kayıp yaşayan sektörlerimiz oldu. Firmaların merkezini baz alan TİM verilerine göre 48 ilimiz ihracatını artırdı. En fazla ihracat yapan beş ilimiz İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara şeklinde sıralandı. Bin 290 firmamız ilk kez ihracat gerçekleştirdi. En çok ihracat yaptığımız ülkeler Almanya, ABD, Irak, İtalya ve Birleşik Krallık şeklinde sıralandı. Euro/dolar paritesinin ihracatımıza pozitif etkisi devam ediyor. Geçen ay parite farkı ihracatımıza 112 milyon dolar katkı verdi. Birim ihracat değerimiz ise 1,48 dolar oldu.”

YEŞİL DÖNÜŞÜMÜN FİNANSMANI KONUSUNDA İHRACATÇILARIMIZA MÜJDE VERECEĞİZ

Mustafa Gültepe, ihracatta büyük hedeflerine ulaşabilmesi için firmaların uygun koşullarda finansmana erişiminin büyük önem taşıdığını vurguladı. Uygun koşullarda krediye erişimin bu yıl da en önemli gündem başlıklarından birini oluşturduğunu anlatan Gültepe, “Finansman konusunda ihracatçılarımıza sunduğumuz imkânlara bu hafta bir yenisini ekledik. Ziraat Bankasıyla imzaladığımız protokolle ‘İhracata Tam Destek Kredi Paketi’ni devreye aldık. Protokol kapsamında firmalarımız 5 milyon dolar veya 150 milyon TL’ye kadar uygun faizle kredi kullanabilecekler. Öte yandan, yeşil dönüşümün finansmanı konusunda da bankalarımızla görüşüyoruz. İnşallah bu konuda yakın gelecekte ihracatçılarımıza bir müjde vereceğiz” diye konuştu.

Kaynak: TİM – Türkiye İhracatçılar Meclisi