Türkiye ‘büyüme’de yine şaşırtacak

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) son ‘Dünya Ekonomik Görünüm’ Raporu’nda, gelişmekte olan ülkelerin 2021 büyüme tahminlerinin aşağı doğru revize edilmesinden Türkiye’nin GSYH büyüme tahmini de nasibini almış. Çin için 2021 büyüme tahminini yüzde 8,4’den yüzde 8,1’e çeken IMF, Türkiye için tahminini de yüzde 6’dan yüzde 5,8’e revize etmiş. Hindistan’ı ise yüzde 12,5’den yüzde 9,5’e 3 puan düzeltmiş. Görünen o ki, bilhassa gelişmiş ekonomilerde ‘Kovid-19’a karşı aşılama sürecinin giderek hızlanması ve aşılama oranının yüksek olmasına bağlı olarak küresel pandemiyle mücadelenin daha etkili olacağı beklentisi ile, bu grup ülkelerin büyüme oranlarını ise yukarı yönde revize etmiş.

Ancak, Türkiye konusunda yine aceleci davrandığı rahatlıkla söylenebilir. Çünkü, Türkiye’nin aşılama oranı, gelişmekte olan ülkeleri geçtik, pek çok gelişmiş ülkeden bile daha yüksek oranda seyrediyor ve aşılama süreci çok etkili devam ediyor. Bu nedenle, Türkiye, ister Delta Varyantı gibi yeni bir vaka sayısı dalgasına sebep olabilecek bir gelişme olsun, dünyada bu süreci göreceli olarak daha az yoğun bakım gerektiren hasta sayısı ile en iyi şekilde göğüsleyecek ve yönetecek ülke konumunda. Bu nedenle, Türkiye ekonomisinin üretim ve ihracat çarkları o kadar etkili ve güçlü çalışıyor ki, Türkiye 2021 yılı itibariyle de hem ihracatta, hem de büyümede yeni rekorlara imza atacak.

Sadece 2. çeyrek büyüme verisi bile, Türkiye’nin 2021 büyümesine yönelik tahminlerin yeniden yukarı yönde revize edilmesine sebep olacak. Bu esnada, soğuma göstermiş olan altın ithalatı, makul seyreden diğer ithalat kalemleri ve yerli kaynak kullanımının katlanarak artmasına bağlı olarak baskılandırılmış olan enerji ithalat faturasıyla ve beklenenin üzerinde bir canlılık göstermekte olan turizm sektörüyle, cari açığın yönetimi kolaylaştığı gibi, Türkiye’nin yıl sonunda kümülatif olarak cari fazla görme ihtimali de kuvvetlenmiş gözüküyor. Bu da, net ihracatın büyümeye pozitif katkısının 3. ve 4. çeyrekte de devam edebileceği olasılığını güçlendiriyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!