Turkcell Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (09.07.2012)

Turkcell Hisse Yorumu

29 Haziran’da yapılması planlanan Turkcell genel kurulu toplantı yeter sayısı sağlanamadığı için iptal edildi…. Genel kurul öncesinde ortaklar tarafından yapılan açıklamalar sonrasında genel kurulun yapılamaması sürpriz olarak algılanmamalıdır. Turkcell mobil data segmentindeki büyümeden en çok yararlanacak şirket konumundadır… Mobil data segmenti 2011 yılı itibarıyla toplam gelirlerin %21’ini oluşturmakla beraber mobil ses segmentindeki büyümenin yavaşlamasıyla daha da önem kazanmaktadır. Turkcell’in akıllı telefon lansmanlarındaki başarısı da mobil data kullanımını destekleyen bir faktör olarak göze çarpmaktadır. Yılın ilk çeyreğindeki %52’lik mobil internet gelirlerdeki büyümeye karşılık akıllı telefon satışlarındaki %82’lik büyüme bu segmentteki ciddi büyüme potansiyelini göstermektedir.2011 yılında açık döviz pozisyonu ve Belarus’taki değer düşüklüğünden kaynaklanan zararların ardından (toplam etki 735mnTL) 2012 yılında %67’lik net kar büyümesi bekliyoruz (2012T gelirlerde +%7, FAVÖK +%9)… Şirket 2.7 milyar TL net nakit, 1.86x cari oran ve 1.12x’lik borcun FAVÖK’e oranıyla sağlam bir finansal pozisyona sahip. Bu da Yönetim Kurulu’nun işlevselliğini kazanmasıyla borçlanma ve bilançonun büyümesi anlamında ciddi bir alan olduğunu göstermektedir.

Turkcell yılbaşından bu yana endeksin %16 altında performans gösterdi… TCELL için 10.6TL’lik hedef fiyatımız %16 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir.

Kaynak: OYAK YATIRIM AYLIK BÜLTEN TEMMUZ 2012

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir