Turkcell Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (24.04.2020)

Turkcell defansif özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Endeksin Üzerinde Getiri
Hisse Fiyatı: 13,58TL
12 Aylık Hedef: 18,7TL

Turkcell için tavsiyemizi 18,7TL hedef fiyatla Endeksin Üzerinde Getiri’ye yükseltiyoruz. Hisse 2019 finansalları temel alındığında 3,8x, 2020 beklentilerine göre ise 3,3x FD/FAVÖK çarpanıyla işlem görmektedir. Söz konusu çarpanlar son yıllarda görülen en düşük seviyelere yakındır. Turkcell’in gelir kaynaklarının, salgının ekonomiye getirdiği olumsuz etkilere karşı, diğer birçok şirkete göre daha dayanıklı olduğu söylenebilir. Telekom servislerinin, mobilitenin azaldığı bu günlerde daha çok zaruri ihtiyaç haline geldiğini düşünüyoruz. Bu anlamda, Turkcell salgının ilk haftalarında toplam data trafiğinin %40’lar civarında arttığını açıklamıştı. Söz konusu artış, daha yüksek kapasiteli tarifelere geçişi artırırken Turkcell’in kablosuz sabit internet çözümü Superbox’a olan talebi de desteklemiştir. Diğer yandan, Turkcell’in salgının etkilerinden tamamıyla muaf kalabileceğini düşünmüyoruz. Yurtdışı dolaşım gelirlerindeki olası düşüş (roaming), mağazaların kapanmasından dolayı abone kazanımının zorlaşması ve düşen cihazsatışları gelir büyümesini baskılayacaktır. Buna rağmen, bu yıl için şirketin gelirlerinin %11 büyümesini ve %3 reel büyüme sağlamasını bekliyoruz. Şirket daha önce paylaşmış olduğu %13- 16 gelir büyümesi beklentisini birinci çeyrek sonuçlarıyla birlikte aşağı revize edebilir.

Güçlü 1. çeyrek sonuçları hisse performansını destekleyecektir. Turkcell birinci çeyrek sonuçlarını 28 Nisan’da açıklayacak. Piyasa net kar beklentisi 779mn TL iken biz daha düşük finansal gider beklentimiz dahilinde 875mn TL seviyesinde net kar öngörüyoruz. Şirket yıla %16’lık gelir büyümesi ile başlayabilir, ancak önümüzdeki çeyrekte büyüme bir miktar hız kaybedebilir. FAVÖK marjı beklentimiz olan %41,9 ise şirketin beklenti aralığı olan %39-42’nin üst bandına yakın bulunmaktadır.

Daha düşük finansal giderler beklentimiz ile net karda ciddi bir büyüme öngörüyoruz. Turkcell’in 2019 yılı netkarı olan 3,25 milyar TL’nin 772mn TL’si Fintur hisselerinin satışından gelmişti. Söz konusu tek seferlik geliri dikkate aldığımızda, 2020 yılında şirketin net karını %45 artışla 3,57milyar TL’ye yükseltmesini bekliyoruz. Düşen borçluluk sayesinde azalan finansman giderleri, net kar büyümesi beklentimizin %11 ve %10 gelir ve FAVÖK büyümesi beklentilerimize karşı daha yüksek olmasının sebebi olarak gösterilebilir. Turkcell’in net borcunun FAVÖK’üne oranı 2019’da 0,93 seviyesine gerilerken, 2020 yılında söz konusu rasyonun 0,7 seviyesine kadar inmesini bekliyoruz. Ek olarak, 2020 yılında temettü dağıtım oranının %25 ile sınırlandırılması bilançoyu destekleyecek bir diğer unsur olacaktır.

Önümüzdeki üç yılda yatırımların geri dönüşünün hızlanmasını bekliyoruz. 2016-19 yılları arasında 4G yatırımları dolayısıyla artan yatırım ihtiyaçları sermaye getirisini baskılamıştı. Söz konusu dönemde ortalama %14 olarak gerçekleşen sermaye yatırımlarının getirisinin önümüzdeki üç yılda %17’ye yükselmesini bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN