Para & Borsa

Türk Traktör Hisse Yorumu / Yatırım Finansman – (27.03.2017)

Türk Traktör Hisse Yorumu

Potansiyel: %7

Yatırım Tezi :

Tarım sektöründeki düşük makineleşme oranı, devam etmekte olan tarımsal alan konsolidasyonları ve aşırı yaşlı traktör parkı sebebiyle, Türkiye Traktör pazarının gelecek dönemlerde güçlü büyüme potansiyeli mevcuttur. Türkiye traktör pazarında lider konumunda olan Türk Traktör güçlü talepten en çok fayda sağlayacak şirket olacaktır. Geçtiğimiz altı aylık dönemde şirketin ihracat rakamlarında bir zayıflık olmasına rağmen, yurtiçi piyasadaki yüksek talep 2016 yılında devam etti ve hem şirketin toplam satış hacmini hem de gelirlerini destekledi. Orta vadede, şirket yurtiçi traktör pazarındaki güçlü talepten faydalanmaya devam edecektir.

Dolar bazlı birim hammadde maliyetlerindeki düşüş sayesinde Türk Traktör’ün FAVÖK marjı 2016’da yıllık bazda 1.5 puan artarak %14.9 oldu. Sağlam fiyatlama gücü nedeniyle, FAVÖK marjının 2017 yılında %14.7’de neredeyse yatay kalmasını bekliyoruz. İstikrarlı karlılık oranları ve sağlam ciro büyümesi sonucunda, Türk Traktör’ün FAVÖK rakamının 2016 ve 2018 yılları arasında %10 YBBO ile artmasını bekliyoruz.

Sakarya’daki yeni fabrika inşaatına rağmen Türk Traktör’ün beş yıllık ortalama temettü ödeme oranı %95 oldu. Orta vadede dikkat çekici temettü ödemelerinin devam edeceğini tahmni ediyoruz.

Kısa vadeli görünüm :

Türk Traktör şu anda 9.4x’lük 2017B FD/FAVÖK çarpanı ile işlem görüyor ki bu da 3 yıllık ortalama FD/FAVÖK çarpanına göre %18 iskontoya işaret ediyor.

Şirket 3 Nisan 2017 tarihinde hisse başına 4.68 TL brüt temettü ödeyecek ki bu da 5.7%’lük temettü verimine denk geliyor.

Tarımsal destek ödemeleri için ayrılan devlet bütçesinin 2017 yılında yıllık bazda %10 artması bekleniyor, ki bu da traktör satışlarını destekleyecektir. Buna ek olarak, tarım kredilerine uygulanan faiz indirimleri traktör talebini güçlendirmeye devam edecektir.

Türk Traktör’ün inşaat ekipmanı pazarındaki artan tanınırlığı ciro büyümesini yakın gelecekte destekleyecektir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.


İlgili aramalar:

  • turk traktor 2017 nisan ayi satislari
  • türk traktör hisse senedi yorumları
  • turk traktor nisa ayi satislari
Etiketler: , , , , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx