Türk Traktör Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (10.07.2024)

Sektörel etkilerle operasyonel marjlarda daralma

TUT
Hisse Fiyatı: 848 TL
Hedef Fiyat: 1055 TL
Getiri Potansiyeli: %24

Sektörel daralmanın yansımalarıyla şirketin traktör satış adetlerinin düşüş eğilimini sürdüreceğini tahmin ediyoruz. Yurt içinde tarımsal girdi fiyatlarında süregelen artışa ek olarak, yüksek faiz ortamı paralelinde tüketici finansmanı kredi faizlerindeki artış eğilimi tarımsal ekipman talebinin baskılanmasına neden oluyor. Ayrıca, iklim değişikliğinin tarımsal faaliyet üzerindeki olumsuz yansımaları da tarımsal ekipman talebini negatif etkileyen bir diğer unsur olarak öne çıkıyor. Ocak-Mayıs 2024 döneminde Türkiye traktör pazarının yıllık bazda %18 daralarak 27.881 adete gerilediğini takip ediyoruz. Yılsonuna ilişkin olarak da pazarın yıllık bazda %22 daralma kaydederek yılı 60.762 adet seviyesinde tamamlayacağını tahmin ediyoruz. Sektördeki üretim miktarı da, Ocak – Mayıs döneminde %14 daralarak 34.989 adet seviyesine geriledi. Yılsonuna kadar olan süreçte üretimdeki düşüşün mevcut eğilimini genel olarak koruyarak yıllık bazda %15 seviyesinde gerçekleşeceğini ve yılın 78.816 adet seviyesinde tamamlanacağını tahmin ediyoruz. Türk Traktör cephesinde ise, Ocak – Haziran 2024 dönemine ilişkin üretim ve satış verilerinin, geçen yıl görülen güçlü bazın da etkisiyle, ılımlı düşüşler kaydettiğini gözlemliyoruz. Yılın ikinci yarısında da makro görünümün tarımsal indikatörler üzerindeki yansımalarının mevcut seyrini sürdüreceği öngörüsüyle üretim ve satış cephesinde daralma eğiliminin devam edeceğini tahmin ediyoruz. Şirketin Ocak – Haziran 2024 döneminde yıllık bazda %7 azalarak 24.420 adete gerileyen traktör üretiminin, yılın geri kalanında sektör paralelinde düşüş eğilimini sürdüreceğini düşünüyoruz. Bu çerçevede, yılsonu üretim tahminimizi 52.000 adetten 48.287 adete revize ediyoruz (yıllık bazda %6 düşüş). Satışlar cephesinde de, Türk Traktör’ün sektör paralelinde daralmalar kaydedeceğini, ancak sektörden kısmen olumlu ayrışmasını sürdüreceğini düşünüyoruz. Yılın ilk yarısında yıllık bazda %6 düşüşle 25.391 adete gerileyen satış hacminin, yılın ikinci yarısında %14 daralma ile, sektörel daralma öngörümüz olan %25’e göre ılımlı tonda gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bu çerçevede, yılsonunda traktör satış hacminin yıllık bazda %10 düşüş kaydederek 46.683 adete gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Şirketin kritik ihracat pazarları olan K.Amerika ve Avrupa ekonomilerinde sıkı para politikasının gecikmeli yansımaları nedeniyle büyüme hızında görülen yavaşlama, satış adetleri üzerinde negatif katalist rolü oynuyor. Bu nedenle ihracatlar cephesinde temkinli tutumumuzu sürdürüyor ve 14.630 adet olan öngörümüzü 14.005 adet olarak güncelliyoruz. İç piyasaya ilişkin olarak da, 34.138 adet olan traktör satışı öngörümüzü 32.678 adet olarak revize ediyoruz. Tahminlerimiz ışığında, şirketin cirosunun yılsonunda %18 reel büyüme kaydederek 77,11 mlr TL seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

Operasyonel karlılığın, küresel enflasyonist baskılara ek olarak, ihracat cephesinde öngörülen zayıflama nedeniyle ılımlı düşüş kaydedeceğini tahmin ediyoruz. Fiyat baskılarının küresel bazda güçlü seyrini sürdürmesiyle, geçen yıl %60,62 artış kaydeden tarımsal ÜFE’nin son verilerde %61,24 ile mevcut ivmesini sürdürdüğünü izliyoruz. Bu nedenle, şirketin giderlerinin %80’ini kapsayan ham madde giderlerinin operasyonel karlılık üzerinde yarattığı baskılanmanın devam edeceğini öngörüyoruz. Ayrıca, ihracat miktarındaki aşağı yönlü revizyonun da etkisiyle, yılsonunda FAVÖK’ün %5 düşüşle 13,23 mlr TL’ye gerileyeceğini öngörüyoruz. FAVÖK marjının da 4,10 puan gerilemeyle %17,2 seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

Değerleme. Hatırlanacağı üzere, 1Ç24 finansallarına ilişkin yayımladığımız değerlendirme raporumuzda, şirketin ihracat beklentilerinde yaptığı aşağı yönlü güncelleme sonrası Türk Traktör için hedef fiyatımızı 1.275,64 TL’den 1.216,70 TL’ye revize etmiş, ‘AL’ tavsiyemizi de ‘TUT’ olarak güncellemiştik. Revizyonumuzdan bu yana hissenin endeksten %16 negatif ayrıştığını gözlemliyoruz. Son durumda da traktör pazarına ilişkin veriler ışığında modelimizde yaptığımız güncellemeler ve sektör görünümüne yönelik sinyaller doğrultusunda, Türk Traktör için hedef fiyatımızı 1.055 TL olarak güncelliyor, ‘TUT’ tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Riskler. Tarımsal üretimin sekteye uğraması şirketin operasyonel performansını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, yurt içi traktör pazarında rekabetin artması şirketin pazar payını baskılayabilir. Finansal piyasalarda volatilitenin artması tüketici güvenini olumsuz etkileyerek şirketin fiyatlama politikası üzerinde baskı oluşturabilir.

Kaynak: Halk Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!