Türk Traktör 2017 3. Çeyrek Kâr Rakamlarını Açıkladı

TÜRKTRAKTÖR 9 AYLIK FİNANSAL SONUÇLARINI AÇIKLADI

Türkiye traktör pazarındaki kesintisiz liderliğinde 11. yılına doğru ilerleyen TürkTraktör, 9 aylık finansal sonuçlarını açıkladı.

TürkTraktör, satış ve toplam cirodaki artışı 3. çeyreğe de taşıdı.

Ankara, 2 Kasım 2017 – Türkiye traktör pazarının halen faaliyette olan en köklü üreticisi TürkTraktör, 2017 yılı 9 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Yılın ilk yarısındaki ciroda artış ile kapatan şirket, bu artışı yılın 3. çeyreğine de taşımayı başardı. TürkTraktör Ocak-Eylül dönemini kapsayan 3. çeyreği 3 milyon 062 bin TL’lik toplam ciroyla tamamladı. Bu sonuçla şirket, cirosunu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %22 artırmayı başardı.

Traktör devinin 2017’nin 9 aylık dönemdeki brüt kârı 527 milyon TL, brüt kâr marjı %17.2 olarak gerçekleşirken, faaliyet kârı 305 milyon TL olarak ve FAVÖK tutarı 355 milyon TL oldu. TürkTraktör’ün faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırası ile %10 ve %11.6 olarak gerçekleşti.

Şirketin 9 ayda elde ettiği sonuçlarla birlikte net kârı ise 217 milyon TL olarak kaydedildi.
Çiftçilere çalışmalarını kolaylaştırmak ve verimliliklerini artırmak üzere dünya standartarında ürünler sunan TürkTraktör, Ankara ve Sakarya Erenler’deki fabrikalarında 9 ayda toplam 35 bin 022 adet traktörü banttan indirdi.

Traktör pazarındaki kesintisiz liderliğinde 11. yılına ilerleyen ve ülke geneline yayılan bayi ve satış sonrası teşkilatıyla Türkiye’nin en geniş servis ağına da sahip olan TürkTraktör, 9 ay sonunda satış adetlerinde de artış sağladı.

Yurt içi pazarda %11’lik bir artışla 27 bin 367 traktör satan şirket, yurt dışı pazarda ise 9 bin 268 adetlik traktör satışı gerçekleştirirdi. TürkTraktör toplam satışta %8 oranında bir artış kaydederek 36 bin 635 adede ulaşmış oldu.

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta:

“Türkiye’nin toplam traktör üretiminin 2/3’ünden fazlası fabrikalarımızda yapılıyor”
TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta; 9 aylık dönemde elde edilen sonuçları ve bu dönemde yapılan çalışmaları şu şekilde değerlendirdi: “Türkiye traktör pazarının liderliğini kesintisiz şekilde sürdürebilmenin altında sahip olduğumuz öncü kimliğimiz ve tarıma yön verme konusunda benimsemiş olduğumuz vizyonumuz yatıyor. Daima çiftçilerimizin beklentilerine kulak veriyor; bu beklentileri yeni trend ve teknolojilerle harmanlıyoruz. Ar-Ge’den üretime, bayi satış ve satış sonrasına kadar tüm çalışmalarımızda her zaman en kaliteliyi hedefliyor ve sunuyoruz. Benimsemiş olduğumuz bu yaklaşımla Türkiye’nin toplam traktör üretiminin üçte ikisini, TürkTraktör olarak tek başına biz gerçekleştiriyor; bu üretim oranıyla da Türkiye’deki pazarın gelişimine katkıda bulunmaktan dolayı ayrıca gurur duyuyoruz. Bu yaklaşımla gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızla pazardaki liderliğimizi yeni bir döneme daha taşıdık.”

Marco Votta, yılın 3. çeyreğinde pazara hem yepyeni bir traktör modeli hem de sektörde ilk olmaz özelliğine sahip bir finansal çözüm de sunduklarını belirterek; “Büyüyen bahçe tarımı da göz önünde bulundurularak üretimi Türkiye’de yapılan ve en çok tercih edilen traktörlerimizden New Holland T480’in, bağ ve bahçe uygulamaları için tasarlanan T480B modelini çiftçilerimizle buluşturduk. T480B bahçe tarımı için ideal ölçüleri, üstün teknolojik özellikleri ve modern çizgilere sahip kaporta dizaynıyla sınıfında yeni standartları belirliyor.

Yeni traktör modelimizi çiftçilerimize sunarken; aynı zamanda kendilerine çok özel bir çözümümüzü de tanıttık. Çiftçimizin en son teknoloji ile donatılmış traktörlere alternatif bir finans çözümü ile erişmesini sağlamak adına; ‘Tüm finansal işlemler tek çatı altında’ mottosuyla ortaya çıkan TürkTraktör Finans çözümümüz, çiftçilere en pratik ve hızlı kredi deneyimini yaşatmak üzere tasarlandı. TürkTraktör Finans, Türkiye’de bu alanda sunulan ilk çözüm olma özelliğine de sahip. Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren 130’a yakın bayimiz üzerinden sunulan TürkTraktör Finans ile bayilerimiz müşterilerine anında finans hizmeti verebilecek, müşterilerinin uygun koşullarla; hızlı ve kolay bir şekilde kredi kullanmasına aracılık edebilecekler. Kısacası, TürkTraktör Finans ile traktör kredisini çiftçimizin ayağına getiriyoruz. Böylece çiftçilerimiz bu hizmetimizden yararlanarak ihtiyaçları olan traktörü kolaylıkla satın alarak, tarlalarına dönebilecekler” dedi.

Marco Votta açıklamalarının sonunda kurumsal sosyal sorumluluk ve çeşitli alanlarda yaptıkları çalışmalar ve kazanılan ödüllere de değinerek sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yıl da farklı alanlarda ödüllerimize yenilerini eklemeyi sürdürüyoruz. Bunların arasında bizi en çok onurlandıran henüz bu yılın başında başlattığımız Filizlerin Mucizeleri Projesi’ne Girişimci Çiftçi Kadın Ödülleri’nden gelen ödül oldu. Buna ek olarak, 2016 yılı Faaliyet Raporumuzla bu sene de ödüllerimize yenilerini ekledik ve aralarında Stevie® Awards ve Kristal Elma da olmak üzere faaliyet raporumuzla tam 5 ayrı ödül kazandık. Yılın başından bu yana gerek başarılı performansımızla elde ettiğimiz finansal sonuçlar ve gerekse de  müşterilerimiz ile farklı kurumlardan aldığımız takdir, yılın kalan dönemi için bizlere iyi bir motivasyon kaynağı oldu.”