Türk Traktör 2014 / 6 Bilanço Analizi / Yatırım Finansman – (07.08.2014)

Türk Traktör 2014 yılının ikinci çeyreğinde 72.4mn TL net kar açıklarken bu rakam bizim beklentimiz (98mn TL) ve piyasa beklentisinin (92mn TL) bir miktar altında kaldı.

Net satışlar tarafında güçlü büyüme devam etse de faaliyet marjlarındaki gerileme şirketin net karının geçen yılın aynı dönemine göre %6 düşmesine neden oldu.

Hatırlanacağı gibi Türk Traktör 2Ç14?te 12,234 adet traktör satışı gerçekleştirirken bu rakam yıllık bazda %18.7 yükselişe denk gelmektedir. Yurtiçi satış hacmi %18 artarken ihraç satışlar %19 artış göstermiştir. Kuraklık etkisine rağmen Türk Traktör yılın ilk yarısında güçlü bir satış hacmi elde etmiştir. Ancak yılın geri kalanında kuraklık etkisinin daha belirgin olmasını ve Türk Traktörün satış hacminin de bir miktar yavaşlamasını bekliyoruz.

Türk Traktör bu çeyrekte 736mn TL net satış geliri elde ederken bu rakam piyasa beklentisine ve bizim beklentimize paralel geldi. Net satış hacmindeki %18.7 büyüme ciro artışına katkı sağlarken yurtiçinde yukarı yönlü fiyat ayarlamaları, değişen ürün portföyü ortalama fiyatların artmasına neden oldu. İhracat tarafında ise TL?deki değer kaybı ve hacim artışı satışlara katkı sağladı.

Şirket bu çeyrekte 93mn TL FAVÖK açıklarken bu rakam bizim beklentimiz olan 123.5mn TL?nin ve piyasa beklentisi olan 118mn TL?nin altında kaldı. FAVÖK marjı %12.6 olarak açıklanırken bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 433 baz puan gerilemeye işaret etmektedir. Özellikle brüt karlılığın beklentilerin altında kalması FAVÖK rakamında sapmaya neden olmuştur.

Genel olarak Türk Traktör büyümesini sürdürse de marjların bu çeyrekte zayıf seyrettiğini söyleyebiliriz. Bu bakımdan piyasa tepkisi bir miktar negatif olabilir.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir