Bizim Toptan 2014 / 6 Bilanço Analizi / Yatırım Finansman – (07.08.2014)

Bizim Toptan 2014 yılının ikinci çeyreğinde 5.3mn TL net kar açıkladı.

Bu rakam piyasa beklentisi ve bizim beklentimize paralel geldi. Net satışlar beklendiği gibi geçen yıla göre yatay seyrederken FAVÖK marjı beklentilerin bir miktar üstünde geldi.

Şirket yönetimin yıl sonu hedeflerine paralel olarak bu çeyrekte 3 yeni mağaza açılışı ile mağaza sayısını 158?e çıkardı, bu da geçen yıla göre %9.7 büyüme anlamına gelmektedir. Diğer taraftan satış alanı yaklaşık 4.1 bin m2 genişlerken 2Ç14 sonu itibarı ile 163 bin m2?ye ulaştı. Buna göre Bizim?in satış alanı yıllık bazda %18 artış göstermiş oldu.

Bizim Toptan bu çeyrekte 555mn TL net satış geliri elde ederken bu rakam piyasa beklentisi ve bizim beklentimize paralel gerçekleşmiştir. Net satış alanındaki büyümeye karşı, pazardaki zayıf talep koşulları, kredi kartı taksit yasağı uygulaması şirketin satışlarını olumsuz etkilemiştir. Diğer taraftan çeyreğin sonlarına doğru kredi kartı taksit yasağının kurumsal kartlar için kaldırılması, Ramazan nedeniyle yapılan satışlar ciroya katkı sağlamıştır. Tütün mammülleri tarafında satışlar %11 daralırken ana kategori satışları %3.3 artış göstermiştir.

Şirketin değişen müşteri ve ürün portföyü brüt karlılığına katkı sağlamaya devam etmektedir. Bu sayede Bizim 2Ç14?te düşük ciroya rağmen FAVÖK marjında iyileşme elde etmiştir. FAVÖK bu çeyrekte 17.4mn TL olarak açıklanırken bu rakam beklentilerin bir miktar üzerinde gelmiştir. Geçen yıla göre 11 baz puan artış gösteren FAVÖk marjı %3.10?a yükselmiştir.

Düşük gelir elde edilmesine karşın Bizim Toptan?ın brüt karlılığında iyileşme elde ediyor olması gelecek döneme ilişkin FAVÖK marjında daha fazla iyileşme olabileceğine işaret etmektedir. Ancak hatırlanacağı üzere Bizim Toptan?ın yeni yatırımı franchise mağazaları kısa vadede marjlar üzerinde baskı oluşturacaktır.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir