Türk Telekom 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (08.05.2019)

1Ç19 Değerlendirme – Pozitif

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 4,05 TL
Hedef Fiyat: 6,56 TL
Getiri potansiyeli: %62

 Beklentinin üzerinde net kar. 1Ç19’da şirketin net finansal giderleri yıllık bazda %39 artışla 1,27 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Ayrıca şirket bu dönemde 113 milyon TL tutarında ertelenmiş vergi geliri yazdı. Bu bağlamda şirketin net karı, güçlü operasyonel performansın sağladığı desteğin de etkisiyle, geçen yılın aynı dönemindeki 56 milyon TL seviyesinden 310 milyon TL’ye yükseldi. Net kar tahminimizdeki sapmada net finansal giderlerin beklentimizin hafif altında gerçekleşmesi ve beklenenin aksine bu çeyrekte kaydedilen ertelenmiş vergi geliri etkili oldu. Açıklanan net kar, piyasa beklentisinin ve kurum beklentimizin sırasıyla %22 ve %84 üzerinde gerçekleşti. Bu doğrultuda net kar marjı da bu çeyrekte yıllık bazda 4,54 puan artış kaydederek %1,20’dan %5,74 seviyesine yükseldi. 1Ç19 finansallarının hisse performansı üzerindeki etkisinin pozitif olacağını düşünüyoruz.

 Artan data kullanımı ve abone tabanındaki artış güçlü satış performansı sağlamaya devam ediyor. 1Ç19’da Türk Telekom’un konsolide satış gelirleri yıllık bazda %15 artarak 5,40 milyar TL seviyesinde, hem kurum hem de piyasa beklentisine paralel gerçekleşti. Konsolide satış gelirlerindeki artış genel olarak çoklu ürün satışları ve sabit genişbant segmentinde uygulanan penetrasyon kampanyalarından kaynaklanmaya devam etti. Bu kampanyalar, 3Ç18’den beri konsolide satışlara pozitif katkıda bulunan sabit ses gelirlerini de olumlu etkiledi. Özellikle penetrasyon kampanyaları, abone tabanını ve data kullanımını artırarak konsolide satışların yükselmesinde etkili oldu.

 Güçlü FAVÖK performansı 1Ç19’da FAVÖK, güçlü operasyonel performans ve UFRS 16 muhasebe standartlarının etkisiyle yıllık bazda %34,6 yükselerek 2,65 milyar TL seviyesinde, hem kurum beklentimizi hem de piyasa beklentisini sırasıyla %6 ve %10 oranlarında aştı. Bunun sonucunda FAVÖK marjı da yıllık bazda 7,06 puan artarak %49,14 olarak gerçekleşti.

 TTKOM için ‘AL’ tavsiyemizi koruyoruz Şirketin borçluluk yapısından dolayı net finansal giderlerde devam eden yüksek seyre karşın operasyonel karlılıktaki istikrarlı görünüm dolayısıyla TTKOM için verdiğimiz ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz. Hedef fiyatımızı ve tahminlerimizi şirketin gerçekleştireceği telekonferans ve analist toplantısı sonrasında güncelleyeceğiz.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin