Akçansa 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (08.05.2019)

1Ç19 Değerlendirme – Sınırlı Negatif

Öneri:TUT
Hisse Fiyatı : 6,11 TL
Hedef Fiyat : 7,68 TL
Getiri Potansiyeli %26

Net kar beklentilerin üzerinde.
Akçansa yılın ilk çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisi olan 13 mn TL ve bizim beklentimiz olan 12 mn TL’nin üzerinde yıllık bazda %52,4 düşüşle 19,7 mn TL net kar açıkladı. Yatırım faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin tahminimizin üzerinde gerçekleşmesi net karın beklentimizin üzerinde gerçekleşmesinin ana nedeni oldu. 1Ç19’da maddi duran varlık satışından elde edilen 31,3 mn TL’lik kar ve 2,4 mn TL seviyesinde gerçekleşen ertelenmiş vergi geliri net karı destekledi. Net kar tarafında piyasa beklentisinin üzerinde sonuçlar açıklasa da; iç pazarda zayıf talep, petrokok fiyatlarındaki artış, elektrik fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle, Akçansa’nın zayıf operasyonel sonuçlar açıkladığını görüyoruz. Akçansa hisselerinin yıl başından bugüne endekse relatif %7 negatif performans sergilediğini göz önünde bulundurduğumuzda, sonuçların bir ölçüde fiyatlandığını düşünüyoruz.

İhracatın desteği ile ciroda artış kaydedildi.
Akçansa, yılın ilk çeyreğinde piyasa ortalama beklentisi olan 392 mn TL’nin %4 üzerinde, bizim beklentimiz olan 408 mn TL ile benzer yıllık bazda %5,1 artışla 407,3 mn TL ciro açıkladı. Akçansa, iç pazarda talep tarafında gözlenen daralmanın etkisiyle, satışlarını ihracata yönelterek desteklemeye çalıştı. Yurt içi satış gelirleri yıllık bazda %27,3 gerileme ile 248 mn TL seviyesinde gerçekleşirken, yurt dışı satışları ise %224,4 artışla 153,7 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Böylece, artan ihracat gelirleri ile yurt içi satış gelirleri tarafındaki zayıf performans telafi edilmeye çalışılarak, ilk çeyrekte ciro performansında sınırlı da olsa büyüme kaydedildi.

Zayıf operasyonel performans.
Hammade ve enerji giderlerindeki yükselişe bağlı olarak, satış maliyetlerinde gözlenen artış operasyonel tarafta zayıf sonuçlar getirdi. Akçansa, yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %56,2 azalışla 30,7 mn TL FAVÖK açıkladı (1Ç18’de 70,1 mn TL FAVÖK). Açıklanan rakam bizim beklentimiz olan 58 mn TL ve ortalama piyasa beklentisi olan 46 mn TL’nin altında kaldı.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN