Türk Hava Yolları Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (05.10.2017)

Türk Hava Yolları Hisse Yorumu

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: %16

Hedef fiyatımızda değişiklik

AL tavsiyemizi koruyoruz THYAO için hisse başına hedef fiyatımızı, yurtdışı benzer şirket çarpanlarının güncellenmesi, şirketin 2017 hedeflerindeki revizyonu, uzun vadeli faaliyet marj tahminlerimizde yukarı yönlü değişiklik ve 3. havalimanına ilişkin 1.4 milyar US$ tutarında yatırım harcamasının modelimize yansıtılması sonucu önceki 10.05TL’den 10.18TL’e revize ettik. THYAO için yeni hedef fiyatımız %16 getiriye işaret ettiğinden hisse için AL tavsiyemizi koruyoruz. 2017T 6.9x Firma Değ/FAVÖK ve yine 6.9x Frima Değ. FAVKÖK ile hisse yurtdışı benzer şirket ortama çarpanlarına göre sırasıyla sınırlı %4 ve %7 iskontolu işlem görüyor. Hisse performansını orta vadede hızlı büyüme gösteren Çin veya Hindistan havacılık sektöründe potansiyel bir ortaklığın, kısa vadede ise güçlü yolcu büyümesinin neden olacağını tahmin ettiğimiz başarılı 3Ç17 sonuçlarının olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz.

Operasyonel/finansal kiralama 3. havalimanı yatırım harcaması için en uygun alternatif gibi duruyor İstanbul’daki 3. havalimanı inşaatı dört fazda tamamlandıktan sonra altı pist ile hizmet verecek. Basında yer haberlere göre 4Ç18’de tamamlanması beklenen ilk faz 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Ancak, Türk Havayolları’nın 3. havalimanına merkez hava üssü olarak tüm fonksiyonlarıyla taşınmasının 1Ç19’ e olacağını tahmin ediyoruz. Yolcu trafiğini olumsuz etkileyebilecek metro inşaatındaki olası herhangi bir gecikmenin 3. havalimanının zamanında açılması karşısındaki en büyük risk olduğunu düşünüyoruz. Havalimanı inşaatının son fazının 2024’de tamamlanmasından sonra 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşması bekleniyor. THY yönetimi havalimanı ile ilgili operasyonel / finansal kiralama yoluyla finanse etmeyi planladığı toplamda 1.2 – 1.5 milyar US$’lık yatırım harcaması öngörüyor. İlk etapta 4Ç17 ve 2019 yıllarında bina, ekipman, kargo, bakım, yakıt, ikram ve uçuş planlama birimlerini kapsayan toplamda 500 milyon US$’lık yatırım harcaması yapılması planlanıyor. Geri kalan 700 milyon US$ – 1.2 milyar US$ yatırım harcaması ise 2019 ve 2023 yılları arasında planlanıyor. THY’nin 3. havalimanı yatırımını uçak filo yatırım
finansmanına benzer şekilde 8 -10 yıl vadeli operasyonel veya finansal kiralama yöntemi ile finanse edeceğini tahmin ediyoruz. Modelimizde 3.havalimanına ilişkin toplamda 1.4 milyar dolar yatırım tutarı tahminimiz İNA değerlememizde ortalama yıllık 108 milyon US$ nakit çıkışı yaratıyor.

3. havalimanının THY’nin faaliyet giderlerine ve rekabet avantajına etkileri Atina (2001), Oslo (1998), Hong Kong (1998), Denver (1995) ve Münih (1992) havalimanları mevcut havalimanlarının tamamiyle kapatıldığı ve yeni havalimanlarıyla yer değiştirdiği en yakın zamandaki örnekleri teşkil ediyor. Yeni bir merkez havaalanına yeniden yerleşim söz konusu olduğunda, çoğu havayolu şirketi, eski havalimanından yeni havalimanına bir gecelik taşınma sonucunda kaçınılmaz kısa vadeli zorluklarla karşılaştıysa bile, yeni havalimanın sağlamış olduğu ilave kapasiteden yararlandı. THY merkez hava üssünü bir gece içinde taşınmasının yol açabileceği problemleri en aza indirgemek için merkez hava limanlarının yeniden yerleşiminde uzmanlaşmış dünyanın önde gelen havacılık danışmanlığı şirketiyle anlaşma yaptığını belirtmek isteriz.