Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (05.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Gündemin merkez bankası konuşmalarından oluştuğu bir güne sakin uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,5717 seviyesinden geçiyorlar. ABD İstihdam Raporu, PMI ve yurt-içinde enflasyon ile geçen bir haftada bugün veri takvimi rahat. Her Perşembe günü gibi bugün yine TSİ 14:30’da sermaye akımlarını ve döviz tevdiat hesaplarını (DTH) izleyeceğiz. Gelişmiş Ülkeler’de destekleyici para politikaları, küresel ticaret hacminde artış Gelişen Ülke varlıklarına ilginin sürmesini sağlıyor. Uluslararası yatırımcılar, sene başından bugüne 3,1 milyar Dolar hisse senedine, 7,5 milyar Dolar da devlet tahvillerine alım gerçekleştirdiler. Yaklaşık 5,3 milyar Dolar bankaların ihraç ettikleri tahvillere giriş sağlandı. Cari açığın finansmanında bu yıl portföy akımları önemli rol oynuyorlar.

Yurt-dışında günün kayda değer verileri ABD’de TSİ 15:30’da açıklanacak dış ticaret ve TSİ 17:00’de açıklanacak fabrika siparişleri. Avrupa Merkez Bankası (ECB), Eylül ayındaki toplantının tutanaklarını TSİ 14:30’da kamuoyuna açıklayacak. ECB dışında bugün Rusya (CBR) ve İngiltere (BoE) Merkez Bankaları’nı da izleyeceğiz. CBR başkanı Elvira Nabuliana ve BoE’nin başekonomisti Andy Haldane konuşmalar gerçekleştirecekler. ECB tarafındaki konuşmacılar ise başekonomist Peter Praet ve başkan yardımcısı Benoit Coeure. TSİ 16:00’dan sonra FED yöneticilerinin de konuşmaları var. Konuşmalar arasında politika belirsizliği bulunan BoE ve CBR, daha yakından izlenecektir. BoE’nin Kasım ayında faiz arttırıp arttırmayacağı, CBR’ın ise faiz indirimlerini ne şekilde sürdüreceği piyasanın odağındaki gelişmeler.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “TUT” Nötr): Yarı iletken ve benzeri teknolojik malzemeleri içeren mikro ve nano boyutlu aygıtlar ile ilgili faaliyet gösterme amacıyla, %51’i ASELSAN’a, %29’u TÜBİTAK’a, %20’si Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na ait olmak üzere “YİTAL Mikroelektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.” ünvanlı şirket kurulmuştur. Şirketin sermayesi 17.462.500 TL olup, kuruluşu 4 Ekim 2017 tarihinde tescil edilmiştir.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka tarafından, 750mn USD nominal tutardaki 7 yıl vadeli tahvillerin satış işlemlerinin tamamlandığı duyurulmuştu. Söz konusu tahvil ihracına ek olarak, Türkiye dışında yerleşik gerçek ve tüzel kişilere yönelik ikinci dilim tahvil ihracı gerçekleştirilmesi amacı ile Citi, Emirates NBD Capital, Erste Group, HSBC, Mizuho ve Wells Fargo Securities yetkilendirilmiştir.

Kardemir (KRDMA; KRDMB; KRDMD, Pozitif): Kardemir’in üçüncü çeyrek esas ürün satış miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre %21 oranında artarak 559bin tona ulaşmıştır. Üçüncü çeyrek satış rakamıyla birlikte Ocak-Eylül dönemi esas ürün satış miktarı 1,74 milyon tona ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %21 oranında artış kaydetmiştir.

Logo Yazılım (LOGO, Nötr): 1 Ağustos 2017 tarihinde yapılan açıklamada Şirket Yönetim Kurulunun kurulması planlanan Actus Portföy Yönetimi A.Ş. Logo Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’na %20 oranında iştirak etme kararı açıklanmıştı. Actus Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından kurulan Logo Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun kuruluşu için SPK izni alınmış ve ilgili Fon’un kuruluşu tamamlanmıştır.

Tüpraş (TUPRS, Öneri “EKLE” Nötr): Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC (Uluslararası Finans Kurumu), Tüpraş’a yaklaşık 100mn USD tutarında kredi sağladı. IFC kredisi ile yeni yatırımlar gerçekleştirecek olan Tüpraş, üretim süreçlerinde ve enerji tüketiminde verimliliğini artırırken ayrıca araştırmaya ve çevre yatırımlarına öncelik verecek.

Türk Traktör (TTRAK, Sınırlı Pozitif): Şirket Eylül ayına ait üretim ve satış rakamlarını açıkladı. Buna göre, aylık üretim 4.446 adet, yurtiçi satış 3.000, yurtdışı satış ise 1.006 adet olmuştur. Geçen sene Eylül ayında üretim 3.111 adet, yurtiçi satış 2.430 adet, yurtdışı satış ise 619 adetti. Yılın ilk 9 aylık döneminde üretim geçen seneki 35.364 adetin hafif altında 35.022 adet, yurtiçi satışlar 2016’daki 24.285 adetin üzerinde 26.632 adet olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, yurtdışı satışlar 2016’nin ilk 9 ayındaki 9.460 adetin hafif altında 9.268 adet seviyesinde kalmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Sektörü: Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın uzun vadeli döviz cinsi IDR notlarını ‘BB+’ olarak durağan görünüm ile teyit etti. Fitch ayrıca Ziraat Bankası’nın iştiraki Ziraat Katılım’ın notlarını da teyit etti. Fitch ek olarak Türkiye’deki kalkınma bankaları, Türkiye Kalkınma Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB)’nin kredi notlarını da teyit etti. (Kaynak: Bloomberg)

Orta Vadeli Program (OVP): 2018-2020 yıllarını kapsayan yeni orta vadeli programın Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edildiği Resmi Gazete’de yayınlandı.

Telekom ve Enerji Sektörü: Yargıtay’ın, “kayıp kaçak bedelinin 10 yıl geriye dönük olarak aboneye ödenmesi” yönündeki kararı “cep”ten elektrik hatlarına uzanan milyonlarca liralık davaları gündeme getirdi. Turkcell ve Vodafone’un dağıtım şirketleri aleyhine geriye yönelik 10 yıllık kayıp-kaçak bedelini faiziyle birlikte tahsiletmek için açtığı davanın tutarının 300 milyon TL’yi bulduğu belirtiliyor. Elektrik dağıtım sektörü kayıp-kaçak tahsilatı konusunda açılan davaları konuşuyor. Konut abonelerinin yanı sıra büyük işletmeler de elektrik dağıtım şirketlerinden geçmiş 10 yıllık dönem için hesaplanacak kayıp-kaçak bedelini tahsil etmek için dava açıyor. Bu işletmeler arasında cep telefonu operatörleri Turkcell ve Vodafone da bulunuyor. Gazete Habertürk’ün haberine göre söz konusu operatörler, Türkiye genelindeki baz istasyonları, tesisleri, santrallarında ve altyapılarında kullandıkları elektrik üzerinden alınan kayıpkaçak bedelini tahsil etmek amacıyla dava açtı. (Kaynak: Habertürk)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

ICBC Turkey (ICBCT): Banka’nın bağlı ortaklığı olan ve sermayesinde %99,998 oranında pay sahibi olduğu ICBC Turkey Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin 08.09.2017 tarihli olağanüstü genel kurul toplantısında, sermaye artırımına karar verilmiştir. Bu kapsamda, Yönetim Kurulu tarafından, sermayenin nakit olarak artırılan kısmından doğan 39.999.200TL’lik rüçhan hakkının kullanılması ve bağlı ortaklık tarafından belirlenen süre içinde rüçhan hakkı bedelinin ödenmesine karar verilmiştir.

Deniz GYO (DZGYO): Şirket’in İstanbul Beyoğlu portföyünde yer alan Karaköy Binası, “Aktarlı Turizm ve İnşaat İşletmeleri A.Ş.”ne Otel ve Restoran olarak ticari faaliyette bulunmak üzere kiraya verilmiştir.

Menba Holding (MENBA): Borsa İstanbul Yönetim Kurulu, Menba Holding paylarının borsa kotundan çıkarılmasına karar verdi. Borsa İstanbul’un KAP’ta yer alan açıklamasına göre, söz konusu kararın şirketin faaliyetlerini devam ettiremeyecek seviyede finansman sıkıntısına düşmüş olması ve Borsa tarafından talep edilen belgelerin verilmemesi nedeniyle alındığı belirtildi. KAP’ta yer alan şirket bilgilerine göre Menba Holding gelişen işletmeler pazarında C Grubu’nda işlem görüyordu. (Kaynak: Reuters)