Türk Hava Yolları Hisse Yorumu / Gedik Yatırım – (03.10.2013)

Türk Hava Yolları Hisse Yorumu

Potansiyel: %10 ÖNERİ: TUT

• THY’nin Ağustos ayında Ücretli Yolcu Kilometre faktörü, yıllık bazda %26.3 artmış; böylece Ocak-Ağustos döneminde kümülatif olarak bir önceki yılın aynı dönemine göre %24.8 oranında bir artışla 60.336.740 seviyesine yükselmiştir.

• Yolcu sayılarına bakıldığında, ilk sekiz aylık dönemde yıllık bazda %24.7 büyüme ile 31.719.798 seviyesine ulaşılmıştır. Doluluk oranının ise yıllık bazda yüzde 2.5 puan artış ile %79.8’e yükseldiğini görmekteyiz.

• Şirket’in doluluk oranındaki iyileşmenin, yolcu gelirlerinden feragat etmeden gerçekleşmesini, ücretli yolcu kilometre faktöründeki ortalama %24 gibi bir artış oranı yakalamasıyla teyit edebiliriz.

• Şirket 2013 yılında, 2012’de ulaşılan 39 milyon yolcu sayısının %18 üzerinde 46 milyon yolcu ve %78.8 doluluk oranı hedefliyor.

• Şirket’in yeni uçak siparişleri ile birlikte kapasiteyi %115 artırarak 2020’ye kadar toplam 278 uçak alımı yapmayı planlamaktadır.

• Şirket’in destinasyon sayısını artırarak uçuş ağını genişletmesi olumludur. 2013 yılında uçak müsaitliğine bağlı olarak 50 farklı noktaya uçuş hedeflenmekte olup, yıl içerisinde Lüksemburg, Letonya, Estonya ve Malta’yı da uçuş noktalarına ekleyerek Avrupa’nın tümüne uçmayı planlamaktadır. Bununla birlikte Şirket, Haziran-Ağustos döneminde 11 yeni destinasyonu uçuş ağına ekleyerek 239 uçuş noktasına ulaşmıştır.

• Özelleştirme İdaresi’nde bulunan THY paylarının satışına ilişkin olarak yetkili ağızlardan satışın gündemde olmadığı açıklamaları, hisseye destek olmuştur. Önümüzdeki dönemde bu konudaki gelişmeler göz önünde bulundurulacaktır.

Gedik Yatırım 2013 Ekim Aylık Bülteni

Raporun tamamı için tıklayın.

Gedik Yatırım Araştırma

Tüm Türk Hava Yolları hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir