Türk Hava Yolları Hisse Yorumu / Ata Yatırım – (19.10.2015)

Türk Hava Yolları Hisse Yorumu

AL; Toplam Yükselme Potansiyeli 56% 

Eylül Ayında Doluluk Oranı Zayıfladı. Ancak 3Ç15 Verileri Hala Güçlü…

Eylül 2015’te trafik büyümesi Temmuz ve Ağustos’a kıyasla yavaş olsa da 3Ç15 sonuçları bizim açımızdan hala güçlü. Türk Hava Yolları 3Ç15’te yıllık bazda %18.5 yolcu büyümesi kaydederken doluluk oranı nispeten ufak 40 baz puanlık bir düşüş gösterdi.

Eylül ayı verileri özellikle Avrupa rotalarında zayıf doluluk oranı ile gerçekleşirken Türk Hava Yolları’nın güçlü kapasite büyümesi yavaş talebi bir miktar telafi etti. Sonuçta, %15.5 yolcu büyümesi ve doluluk oranında 228 baz puan düşüş önemli detaylar olarak öne çıkmaktadır.

Şirket yönetimi 2015 yılında %12.9 artışla 61.7 milyon yolcu taşımayı hedeflerken ÜYK rakamının %14.2 büyümesini doluluk oranının ise 80 baz puan düşüşle %78.0 olmasını beklemektedir. Güncellediğimiz tahminlerimizde ise Ata olarak %14.6 ÜYK büyümesi ve doluluk oranında 7 baz puan daralma beklemekteyiz. Toplam Aylık Trafik Sonuçları (bkz. Tablo1) Eylül ayı verileri Temmuz ve Ağustos ayları ile kıyasla zayıf kalırken, doluluk oranı yıllık bazda 228 baz puan geriledi. Ancak %15.9 arz büyümesi (AKK) toplam yolcu rakamının %15.5 artışla 5.7 milyona ulaşmasını destekledi. 3Ç15 verilerine bakıldığında, Türk Hava Yoları %16.8 AKK büyümesi ve 40 baz puan doluluk oranı düşüşü ile %18.5 yolcu büyümesi kaydederken, beklentimiz olan %19.2’nin bir miktar altında kaldı. Yurtiçi Yolcu Trafik verileri (bkz. Tablo 2) Türk Hava Yolları’nın %22.2’lik arz artışına rağmen güçlü talep trendi devam etti ve doluluk oranı 216 baz puan artışla 83.8% oldu. Uluslararası Yolcu Trafiği (bkz. Tablo 3) Uzak Doğu ve Orta Doğu talep (ÜYK) açısından diğer rotaların önünde büyürken, dıştan dışa transfer yolcu sayısı %21.9 artmıştır. Avrupa rotalarında doluluk oranındaki sert düşüş (450 baz puan) toplam yurt dışı ÜYK büyümesini %10.8’e geriletmiştir. Bölgelerin Doluluk Oranına Katkısı (bkz. Tablo 4) Uzak Doğu, Orta Doğu ve Yurt içi rotalar doluluk oranına pozitif katkı yaparken, Avrupa tekrardan zayıf verilerin en önemli nedeni olarak öne çıkmaktadır. Rekabet ortamı (bkz. Tablo 5) Air France-KLM grubu bütün majör rotalarda Eylül ayında en agresif oyuncu olarak öne çıkmaktadır. Amerika rotalarında hava yolu şirketlerinin çoğu düşük doluluk oranları yaşarken, kalan bölgeler yıl başından itibaren gelen trendi takip etmişlerdir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir