Turizm İstatistikleri Revize Sonuçları 2001-2012

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ürettiği tüm istatistiklerde olduğu gibi turizm istatistiklerini de uluslararası tanım ve standartlar çerçevesinde üretmektedir. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler, Dünya Turizm Örgütü ve Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat)’nin tavsiyeleri değerlendirilmekte, ulusal ihtiyaçlar da göz önünde bulundurularak söz konusu istatistikler üretilmektedir.

Eurostat ve Dünya Turizm Örgütünün turizm istatistikleri metodolojisinde son yıllarda yaptıkları yenilikler dikkate alınarak kurumumuz tarafından yayınlanmakta olan turizm istatistikleri metodolojisi güncellenmiştir. Bu kapsamda, uluslararası tanımlara uygun olarak yerli firmalar tarafından taşınan ziyaretçilerin uluslararası ulaşım harcamaları, marinalarda ziyaretçilerin yapmış oldukları harcamaları kapsayan marina hizmet bedelleri ve ziyaretçilerin ülkemizde yapmış oldukları GSM dolaşım harcamaları turizm gelirine dahil edilmiştir. Turizm giderine ise yine uluslararası tanımlara uygun olarak yabancı firmalar tarafından taşınan vatandaşların uluslararası ulaşım harcamaları ve vatandaşlarımızın yurtdışında yapmış oldukları GSM dolaşım giderleri eklenmiştir.

Yukarıda belirtilen kapsam güncellemesinin yanı sıra, turizm gelir ve gider hesaplamalarında kullanılmakta olan Türkiye’ye paket tur ile gelen ziyaretçilerin paket tur harcamalarından (gelen paket tur) Türkiye’ye kalan pay ile yurtiçinde ikamet edip diğer ülkeleri ziyaret eden vatandaşların paket tur harcamalarından (giden paket tur) yurtdışına kalan pay da güncellenmiştir. Güncellemede, 2012 yılında yapılan ve mevsimsel değişiklikleri de gözlemleyebilmek amacı ile üçer aylık dönemler itibari ile dört dönem uygulanan “Tur Operatörü Anketi” sonuçları kullanılmıştır.

Buna göre turizm geliri ve gideri 2001-2012 yılları için revize edilerek eski ve yeni seri bu haber bülteni ile kullanıcılara sunulmaktadır. Yeni uygulama ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.tuik.gov.tr/MetaVeri.do?alt_id=51 adresinden ulaşılabilir.

Revize edilen turizm gelirlerine göre 2012 yılında 29 351 milyon $ gelir elde edildi

Daha önce 2012 yılında 23 440 milyon $ olarak açıklanan turizm geliri, 5 911 milyon $ artarak 29 351 milyon $ olarak revize edildi. Aynı şekilde, 2012 yılında 637 $ olarak açıklanan kişi başına ortalama harcama 161 $ artarak 798 $ olarak revize edildi.

turizm-istatistikleri-2012-1

Turizm gideri revize edilerek 2012 yılında 4 593 milyon $ olarak güncellendi

Turizm gideri yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızın harcamalarından oluşmaktadır. Daha önce 2012 yılında 4 051 milyon $ olarak açıklanan turizm gideri 542 milyon $ artarak 4 593 milyon $ olarak revize edildi. Aynı şekilde turizm giderinde, 2012 yılında 698 $ olarak açıklanan kişi başına ortalama harcama 94 $ artarak 792 $ olarak revize edildi.

turizm-istatistikleri-2012-2

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir