Para & Borsa

Türev ürün nedir?

Türev ürünler, başka bir kıymetin getirisine bağlı, veya bu kıymetlerden türetilmiş, finansal araçlardır.

Türev ürünlere konu olan kıymetlere dayanak varlık denir. Türev ürünler hem bazı risklere karşı korunmak için, hem de yatırım amaçlı olarak kullanılır. Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile varantlar bu araçlara örnek gösterilebilir.

Türev araçlarda alım işlemi uzun pozisyon, satış işlemi ise kısa pozisyon olarak adlandırılır. Ters işlem veya pozisyon kapatma, sahip olunan pozisyona aksi yönde işlem yapmayı ifade eder. Diğer bir deyişle pozisyon kapatma, alım (uzun pozisyon) karşısında satım, satım (kısa pozisyon) karşısında alım yönünde işlem yapılmasıdır. Açık pozisyon ise bir sözleşmede ters işlemle kapatılmamış uzun veya kısa pozisyonları ifade eder.

2010 sonu itibariyle Türkiyede vadeli işlem sözleşmeleri VOBda, varantlar İMKB’de işlem görürken, borsalarda opsiyon işlemleri henüz başlamamıştır. Ancak bazı banka ve aracı kurumlar, tezgahüstü piyasada yatırımcılarına opsiyon ürünleri sunabilmektedir.

Kaynak: www.tspakb.org.tr


İlgili aramalar:

  • türev ürünler nedir
  • Türev ürün nedir
  • türev ürünler nelerdir
  • aracı kurum nedir türev ürünler
  • türev ürün
  • türev ürünler nedir tanımı
  • türev ürünleri nedir
Etiketler: , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx