Tüpraş Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (02.11.2018)

Tüpraş Hisse Yorumu

Şirkete ilişkin bilanço beklentisi ile değerlendirme notlarımızı aşağıda görebilirsiniz:
– Tüpraş’ın, 3Ç18 finansallarını 7 Kasım Çarşamba günü açıklaması bekleniyor.
– Şirketin, bakım süreçlerini tamamlayarak tam kapasiteye ulaşması ve hacim artışı ile 3Ç18’de yıllık bazda %107 artışla 29,6 mlr TL net satış gelirleri elde etmesini bekliyoruz.
– TL’de değer kaybı ve ham petrol fiyatlarındaki artışlar gelirleri destekleyecektir. Buna bağlı olarak FAVÖK rakamının 3,5 mlr TL ile yıllık %139 artış göstermesini bekliyoruz.
– Bununla beraber, artan kur farkı giderleri net kârı sınırlayabilir.

Temel Analiz: Tüpraş’ın, rafineri bakım süreçlerini tamamlamasının ardından 3Ç18’de tam kapasiteye ulaşmasını ve hacim artışı yakalamasını bekliyoruz. Ek olarak, 3Ç18’de TL’de yaşanan yüksek değer kaybının ve ham petrol fiyatlarındaki artışın ürün fiyatlarına ve stok değerlemesine olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Akdeniz rafineri marjlarında görülen zayıflamaya karşın, katma değerli beyaz ürün marjlarının desteğiyle Tüpraş’ın net rafineri marjının 3. çeyrekte de güçlü kalmasını bekliyoruz. Bu beklentiler ışığında, Tüpraş’ın 3Ç18’de net satış gelirlerinin 29,6 mlr TL ile çeyreksel bazda %48, yıllık bazda %107 artış göstermesini; FAVÖK rakamının 3,5 mlr TL ile çeyreksel bazda %66, yıllık bazda %139 artış göstermesini bekliyoruz. Şirketin net kârının ise, artan kur farkı giderleri nedeniyle 3Ç18’de çeyreksel bazda %29, yıllık bazda %27 gerileme ile 729 mln TL’ye gerilemesini bekliyoruz. Sektör beklentileri ise net satışlar, FAVÖK ve net kârda sırasıyla 30,6 mlr TL, 3,3 mlr TL ve 639 mln TL düzeyinde. Araştırma Birimi’miz, TUPRS için 12 aylık vadede 156,30 TL hedef fiyat belirlemekte ve %20 getiri potansiyeli ile “AL” tavsiyesi vermektedir.

Olası Katalizörler : Tüpraş’ın, İran’dan petrol tedarik hacmi düşük olsa da, İran petrolünün ithalatına yönelik ambargolardan muaf tutulması şirkete olumlu yansıyabilir. Ek olarak, Akdeniz rafineri marjlarında olası bir toparlanmanın da, genel olarak daha yüksek marjlarla faaliyet gösteren Tüpraş’ı destekleyeceğini düşünüyoruz.

Yabancı Takası: TUPRS hisselerinde yabancı takas oranı sene başından bu yana sürekli olarak %80’in üzerinde kalmakta, hatta son dönemde hafif bir artışla %84 civarına ulaşmıştır. Şirkete olan yabancı ilgisinin devam edeceğini düşünüyoruz.

Teknik Analiz: Yükseliş trendinin desteğinden tepki gelen hissede 125 TL üzerinde kalındığı sürece pozitif seyrin devamı beklenebilir. 125 TL altında ise kâr satışları görebiliriz.

ÜCRETSİZ YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin