Tüpraş Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (8.05.2023)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY102.50
Son kapanış, TL/hisse TRY64.90
Yukarı potansiyel %58

Yatırım teması

Tüpraş’ın i) cazip değerlemesi, ii) yılın 2. yarısında tekrar bir nakit temettü ödeme ihtimali, iii) döviz bazlı gelir yapısı, iv) 8,6 milyar TL’lik net nakit pozisyonuyla güçlü bilançosu, v) düşen doğalgaz fiyatları ve v) stratejik dönüşüm planı çerçevesinde atılan somut adımlar gibi faktörler sebebiyle endeksin üzerinde performans göstermesini bekliyoruz.

Doğalgaz fiyatlarındaki gerilemeyle beraber orta-distilat ürün marjları tepe noktalarından düşüşe geçti. Dizel ve jet yakıtı Nisan-23’te önceki aya göre yaklaşık %40 düşerken sırasıyla 14,8 $/v ve 11,3 $/v seviyelerine geriledi. 5 Şubat’tan itibaren Avrupa’nın Rusya’nın petrol ürünleri ihracına yaptırım uygulamaya başlaması öncesinde stoklama amacıyla artan talep Ocak ayında ürün marjlarını desteklemişti. Birikmiş stok seviyesi ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüşle beraber Şubat ayından itibaren orta distilat ürün marjlarında gerileme yaşandı. Benzin tarafında ise artan üretim maliyetleri, arz sıkıntıları ve güçlü talep sayesinde marjlar 20,0 $/v’in üzerinde seyretti. Çin’in yeniden açılması ve artan talep sebebiyle orta distilat ve benzin tarafında yaz döneminin kuvvetli geçme ihtimali bulunuyor. Ayrıca, yaptırımlar nedeniyle bölgedeki arzın azalması, kapasite sorunları ve yeni kapasitelerin faaliyete geçmesinde olası ertelemeler dizel ve jet yakıtı marj tahminlerimizde yukarı yönlü riskler oluşturabilir.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler

Yılın 2. yarısında tekrar bir nakit temettü açıklanması ihtimali (bizim tahminlerimize dahil değil), orta-distilat ürün marjlarında Nisan-23 seviyelerinden bir toparlanma ve tahminlerimizden güçlü seyreden talep ortamı hisse performansını olumlu etkileyebilecek faktörler olarak görünüyor.

Değerleme

Hedef hisse fiyatımız %58’lik bir yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Tüpraş, 3,9x 2023T F/K ve 1,9x 2023T FD/FAVÖK çarpanlarıyla ile uluslararası benzerlerine yaklaşık %45 ıskontoyla işlem görüyor.

Kaynak: Ak Yatırım