Tüpraş 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (09.08.2019)

Tüpraş’ta güçlü faaliyet geliri ile beklenti üzeri 2Ç19 karı…

Tüpraş’ın performansının, esas faaliyet bazında 2Ç19 döneminde beklentilerin üzerinde gerçekleştiği görülmektedir. Akdeniz rafineri marjı ilk 6 ayın sonunda 1,74 USD/varil düzeyindeyken, stok etkisi ve kur farkının etkisiyle Tüpraş net rafineri marjı Akdeniz Kompleks marjının 1,10 USD/varil üzerinde 2,84 USD/varil seviyesinde gerçekleşmiştir.

Tüpraş’ın beklentilerin üzerinde gerçekleşen faaliyet karına ek olarak; beklenti üzerindeki ertelenmiş vergi geliri ve yine beklenti üzerinde gerçekleşen stok karı net karın 2Ç19’da beklentilerden fazla gerçekleşmesine neden olmuştur. Şirketin 2Ç19 dönemi net karı 870 milyon TL ile piyasa beklentisi olan 510 milyon TL’nin ve bizim beklentimiz olan 540 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Operasyonel anlamda karlılığı azaltan faktörler ise Akdeniz rafineri marjındaki zayıf görüntü ve İzmit Fuel Oil Dönüşüm Kompleksinde planlı bakım çalışması nedeniyle 5 haftalık duruş ve doğalgaz fiyatlarındaki artışın yaptığı maliyet baskısı oldu. Şirketin kapasite kullanım oranı Haziran sonunda, İzmit tesisindeki bakıma rağmen %97 oranında gerçekleşmiş, şirket bu dönemde %77,4 beyaz ürün verimi elde etmiştir.

Dönem içinde şirketin satış gelirleri artışı, satışlar ton bazında olarak geçen senenin aynı döneminin gerisinde kalsa da, kurlardaki artıştan kaynaklı fiyat etkisi itibariyle %19 olmuş ve gelirler 23 milyar 953 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Tüpraş 2019 yılına ilişkin Akdeniz net rafineri marjını 3,75 – 4,25 USD/varil, net rafineri marjını ise 6 – 7 USD/varil olarak öngörmeye devam etmektedir. Şirket 2019 yılında kapasite kullanım oranını yine %95 – 100 bandında tam kapasiteye yakın tutmayı hedeflemektedir. Yatırım harcaması tutarı beklentisi ise 200 milyon USD olarak aşağı yönlü revize etmiştir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN