Tümosan Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (22.08.2016)

2Ç16 Finansal Sonuçlar – Olumlu

Potansiyel Getiri: %7

Beklentilerin üzerinde net kar

Tümosan 2Ç16 finansallarında, piyasa beklentisi olan 11mn TL net karın üzerinde 17mn TL net kar açıkladı. Bizim beklentimiz 10mn TL idi. FAVÖK marjı ise piyasa beklentisinin 1.8 puan puan üzerinde gelmiştir. Ciro bizim beklentimizin hafif üzerinde iken piyasa ile uyumludur.

Daha iyi fiyatlama ve ürün miksi

Şirket’in satış hacmi ikinci çeyrekte yıllık bazda %2 artarak 2,075 adet olurken ciro yıllık %9 artmıştır. FVAÖK rakamı ise geçen senenin %50 üzerindedir. Burada azalan hammadde fiyatlarının etkin olduğu kanısındayız.

Sonuçların hisse etkisinin olumlu olacağı kanısındayız

Sonuçlar daha iyi FVAÖK marjına işaret ettiği için finansallara piyasa tepkisinin olumlu olacağı kanısındayız.

Tavsiyemizi EP olarak değiştiriyoruz.

Tümosan tarafında yakın zamandaki hisse performansının, halihazırdaki faaliyetlerden ziyade uzun dönemli potansiyel proje beklentileriyle şekillendiğini düşünüyoruz. Hatırlanacağı üzere, Şirket milli muharebe tankı “Altay”ın güç ünitelerini üretecek, Avusturyalı AVL’den de Altay Tankı güç grubu projesinde teknik destek alacak. Tümosan ulusal hızlı tren ihalesine de katılmayı planlamaktadır. Dolayısıyla, şirketin yalnızca traktör üreten bir yapıdan, savunma araçları ve tren/ray üreten bir yapıya kavuşması söz konusudur. Ne var ki, potansiyel projelerin katkısından emin olmak için henüz çok erken olduğunu düşünüyoruz. Elimizde tren/ray üretimi projelerine dair veri olmadığı için, değerlememiz bu projeleri içermemektedir. 6A15 sonuçlarını modelimize yansıttıktan sonra 2016 ve 2017 için FVAÖK tahminlerimiz yaklaşık %18 artmıştır. Hisse için EA görüşümüzü EP olarak değiştiriyor, hisse hedef fiyatımızı 8.50TL’ye yükseltiyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN