Enka İnşaat 2016 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (22.08.2016)

“Enka İnşaat İlk Çeyreğin Ardından İkinci Çeyrekte de Beklentilerin Üzerinde Kar Açıkladı…”

Öneri “EKLE”

Hedef Hisse Fiyatı : 5,33TL

Enka İnşaat’ın 2.çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %18,5 oranında artarak 506,3mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 412mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 400mn TL’nin oldukça üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada taahhüt segmentinin beklentimizin üzerinde iyi bir performans sergilemesi etkili olmuştur.

Enka İnşaat’ın satış gelirleri 2.çeyrekte enerji segmenti gelirlerindeki düşüşün etkisiyle %18 oranında azalarak 2,72 milyar TL’ye gerilemiştir. Diğer taraftan brüt kar ise satış gelirlerindeki düşüşe karşın %5,7 oranında artmış ve 560mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in FAVÖK’ü de bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,8 oranında artarak 507mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in yatırım faaliyetlerinden net gelirleri ise bu çeyrekte 60,3mn TL’den 198,5mn TL’ye yükselmiş ve net dönem karındaki yüksek artışta ana etken olmuştur.

Sektörel bazda, Taahhüt grubu satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %24 oranında artarken, net dönem karı %106 oranında artış kaydederek Enka’nın konsolide karlılığına en olumlu katkıyı sağlamış ve karın yüksek çıkmasında ana etken olmuştur. Enerji tarafında da gelirlerdeki %37’lük düşüşe karşın grubun net karı %5 oranında artarak konsolide kardaki artışa olumlu katkı sağlamıştır. Diğer taraftan, Gayrimenkul segmentinde ise Rusya’daki sorunlar nedeniyle satış gelirleri %9 oranında düşerken net dönem karı da %9 oranında gerileyerek Enka’nın toplam karının daha yüksek çıkmasını engellemiştir.

Taahhüt grubunda bekleyen iş miktarı yüksek satış gelirine karşın Mart sonundaki 1,91 milyar dolardan 1,83 milyar dolara sınırlı bir gerileme kaydederek iyi bir görüntü sergilemiştir.

Enka İnşaat için daha önceki EKLE önerimizi koruyor ve Mayıs ayında yapılan bedelsiz sermaye artırımına istinaden (%5 bedelsiz sermaye artırımı) hedef hisse fiyatını 5,33TL olarak düzeltiyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!