Tüketici Fiyat Endeksi (2017/Aralık)

Özgecan Özdemir – 03.01.2018

Türkiye enflasyonu Aralık ayında yıllık yüzde 11,92 arttı

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Aralık ayı tüketici fiyat endeksi aylık bazda beklentilerin üzerinde yüzde 0,69 seviyesinde artış gösterdi. Yıllık enflasyon rakamına baktığımızda ise yüzde 11,92 ile bir önceki aya oranla ivme kaybı yaşanmış gibi görünse de meydana gelen artış on iki aylık ortalamaların üzerinde yer alıyor. Verinin detayına baktığımızda, aylık enflasyon rakamını yukarı çeken ana harcama grubunun yüzde 1,69 artış ile ulaştırma grubunda yaşandığı görülüyor. Aylık en fazla düşüş gösteren grubun ise yüzde 2,39 artış ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleştiğini görüyoruz. Diğer taraftan yıllık enflasyonda da aylık enflasyona paralel en fazla artışın yüzde 18,24 ile ulaştırma grubunda olması dikkat çeken başlıklar arasında yer alıyor.

2017 yılı Aralık ayı ana harcama grupları arasında ise endeksi yukarı yönlü tetikleyen çeken diğer ana grupların yüzde 1,52 artış ile gıda ve alkolsüz içeceklerde olduğu görülüyor. Bu yükselişi ev eşyası ve konut grubu takip ediyor. İstatistiki bölge sınıflandırmasında ise, aylık enflasyon rakamını yukarı çeken illerin sırasıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ait Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt illeri olduğu görülmekte.

SONUÇ

2017 Aralık ayı itibariyle yüzde 11,92 ile on iki aylık ortalamaların üzerinde artış gösteren tüketici fiyat endeksi TCMB kararları üzerinde risk unsuru oluşturmaya devam ediyor. Aralık ayı Para Politikası Toplantısında Geç Likidite Penceresi üzerinden 50 baz puanlık faiz artışı yapan TCMB piyasa beklentisini karşılamamıştı. Bu nedenle Aralık ayı enflasyon rakamında yaşanan artışın TCMB’nin karar mekanizmasında herhangi bir karar değişikliğe neden olmayacağını düşünüyoruz. Bu veri sonrası Türk Lirası’nda meydana gelen sınırlı değer kaybı ile Dolar/TL’de kısmi toparlanmanın yaşandığı görülüyor.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin