TTKOM: Öngörülerin üzerinde bir gelir

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, 2023 yılı bütçesinin öngörülerin üzerinde bir gelir performansı sergilediğini açıkladı. Şimşek, tahsilat performansının arttığını belirterek, 2022’de yüzde 89,5 olan vergi gelirlerinin tahakkuk tahsilat oranının 2023’te 3,2 puan yükselerek yüzde 92,7’ye çıktığını ifade etti.

Fed’in raporuna göre Kasım ayından bu yana ekonomik faaliyetlerde büyük değişiklik olmadı; ancak güçlü tüketici harcamalarının ABD ekonomisine destek sağladığı belirtildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Türkiye’nin uzay yolculuğu hakkında bilgi vererek, hedeflenen yeni fırlatma zamanının 19 Ocak Türkiye saatiyle 00.49 olduğunu ve bu süre zarfında teknik kontrollerin tamamlanmasının planlandığını açıkladı.

Gündüz işlem yapanlar için en uygun hisse senedi tarayıcısını seçmek, gün içi ticaretin hız ve hassasiyet gereksinimlerini karşılamak oldukça önemli. Ekonomik çözümler arayanlar için, değerli içgörüler sunabilen ücretsiz hisse senedi tarayıcılarının mevcut olduğunu bilmek de kritik. Dolar endeksi gibi varlıkları nasıl alacağınızı öğrenmek ve yatırım portföyünüzü çeşitlendirmek için atılacak adımları incelemek de önemli stratejiler arasında yer alıyor.

Grafik TradingView’den

TTKOM hisse senedinin ortalama hareketli endeksleri (EMA) incelendiğinde, kısa vadeli EMA (10 günlük) ile uzun vadeli EMA (200 günlük) arasında olumlu bir fark görülmektedir. Bu durum, teknik analiz açısından “Güçlü Al” sinyali olarak yorumlanabilir.

Göstergelerden biri olan Relative Strength Index (RSI), 69.16 seviyesindedir. 70’in üzerinde olması aşırı alım, 30’un altında olması aşırı satış anlamına gelir. Dolayısıyla, şu anda hisse senedi aşırı alım bölgesinde bulunmaktadır.

Stochastic Oscillator göstergesi, %K ve %D değerlerini kullanarak momentumu ölçer. Şu anda %K değeri 90.03, %D değeri ise 93.04’tür. Bu da aşırı alım durumunu gösterir.

Sonunda 22 direnci kırıldı fakat momentum tam güçlü değil. 30 psikolojik direnci sonrası 3 dolgun yeşil mum ile 33 TL aşılırsa 40 TL’leri konuşabiliriz.

Diğer önemli haberlere de göz atalım. MESS ile Türk Metal Sendikası, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında yaklaşık 150.000 metal işçisini ilgilendiren bir anlaşmaya vardı. OPEC’in 2025 yılına yönelik ilk detaylı değerlendirmesine göre, küresel petrol talebinin gelecek yıl güçlü bir şekilde artmaya devam edeceği ve talebin arzdaki büyümeyi aşacağı bildirildi. Diğer yandan Filistin ve Doğu Türkistan halen büyük acılar içinde. Çin otomobil pazarında giderek öncü rol almaya başladı. Cherry üst segment araçlar Türk pazarında domine olmaya başladı ve TOGG’a rakip oluyor.

Okan Özdemir