TSKB 2018 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (03.05.2018)

TSKB 2018 / 1. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Hedef Fiyat: 1.64 TL
Önceki Hedef Fiyat: 1.64 TL
Artış Potansiyeli: 19%

Bütçeye paralel sonuçlar

TSKB 1Ç18 solo finansal sonuçlarında 159 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda 10.8% artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 161 milyon TL olan tahminimize paralel gelirken 173 milyon TL olan piyasa beklentisinin %8 altında gerçekleşmiş oldu. Bankanın 3 aylık karı geçen yıla göre %8.7 artarak %18.5 (Bütçe:%18) oranında ortalama öz kaynak getirisine işaret etmektedir.

UFRS9’a geçiş ile bankanın yakın izlemedeki krediler portföyündeki önemli ölçüdeki artış, TL kredi getirilerindeki güçlü toparlanma, 52 milyon TL serbest karşılık çeyreğin öne çıkan unsurları oldu. Faaliyet giderleri, persone yapılan temettü ödemeleri sebebiyle çeyreksel bazda 16.2% artış gösterdi ancak bu artış operasyonel bütçede öngörülen yıllık 30% artış rakamının altında gerçekleşmiştir. Aynı zamanda banka TL80mn tutarında karşılığı serbest bırakarak diğer gelirler kalemi altında muhasebeleştirmiştir.

UFRS9 raporlama sistemine geçiş neticesinde çeyreksel bazda önemli ölçüde artış gösteren yakın izlemedeki krediler nedeniyle hisse üzerinde hafif negatif bir etki bekliyoruz. Yönetim 2018 yılı için yakın izlemedeki kredilerin toplam krediler içindeki ağırlığının çift haneli seviyelerde gerçekleşmesini beklemektedir.

Tüfe endeksli kağıt getilerindeki azalma ve artan swap maliyetlerine paralel olarak net faiz marjı 30 baz puan azalarak 4.4% olarak gerçekleşti. Aktif kalitesi tarafında takipteki krediler rasyosu 0.2% seviyesinde sabit kalmıştır. Banka, Yıldız Holding kredisini ve bazı proje finasman kredilerini yeniden yapılandırıp ikinci aşama krediler porföyünde sınıflandırmıştır. Bankanın yakın izlemedeki kredilerinin toplam krediler içindeki ağırlığı 560 baz puan artarak 7.7% olarak gerçekleşmişitir. OTAS kredi ise (70 milyon dolar) yakın izlemedeki krediler grubunda yer almaya devam etmektedir. Bunun sonucunda kredi risk maliyeti (net) 33 baz puan olarak gerçekleşmiştir. Banka yönetimi 2018 yıl sonu için kredi risk maliyeti’nin (net) 35 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini öngörmektedir. Son olarak bankanın üçüncü aşama beklenen zarar karşılıkları 4Ç17’deki %100 seviyesinden %96.8 seviyesine gerilemiştir.

Hisse için 17% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız hedef fiyatımızı 1,64 TL; tavsiyemizi ise “AL” olarak koruyoruz. Hedef fiyatımıza göre 19% artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse 2018T 5.0x F/K (Benzerlerine göre 9% primli) ve 0.80x F/DD çarpanlarıyla işlem görmektedir. Bankanın 2018 tahmini sermaye getirisi 17.4%’tür.

UYARI NOTU: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu rapordaki veri, grafik ve tablolar güvenirliliğine inandığımız sağlam kaynaklardan derlenmiş olup, burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu bilgiler ışığında yapılan ve yapılacak olan ileriye dönük yatırımların sonuçlarından ŞEKER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin yazılı izni olmadıkça bu raporların içeriği kısmen ya da tamamen üçüncü kişilerce hiç bir şekil ve ortamda yayınlanamaz, iktisap edilemez, alıntı yapılamaz, kullanılamaz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin