Trabzon’da konut fiyatları iki yılda yüzde 40 arttı!

Son yıllarda özellikle Körfez yatırımcısının dikkatini çeken Trabzon’a yabancı yatırımcının ilgisi her geçen gün artıyor.

Bölgede yabancı yatırımı kadar dikkat çeken bir diğer gelişme ise kentsel dönüşüm çalışmaları. Yabancı gayrimenkul yatırımcılarının ilk tercihlerinden biri olan Trabzon’da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Trabzon Belediyesi işbirliğiyle birçok kentsel dönüşüm projesi hayata geçirildi. Trabzon’un Akçaabat, Yomra, Ortahisar ve Zağnos gibi bölgelerinde şehrin çehresini değiştiren kentsel dönüşüm projeleri yapılıyor. Trabzon’un birçok ilçesinde hayata geçirilen kentsel dönüşüm çalışmaları konut fiyatlarında da etkisini gösteriyor. İşte Zİngat.com verilerine göre Trabzon’da değişen konut fiyatları…

Trabzon’a son üç yılda 19 markalı konut projesi

Trabzon’a gösterilen yoğun ilgi, gayrimenkul fiyatlarında da etkisini gösterdi. Zingat.com verilerine göre Trabzon’da Ekim 2015-Ekim 2017 tarihleri arasında satılık konut fiyatlarında yüzde 40 artış gerçekleşti. Bölgede 2015 yılında 1.206 TL olan konut metrekare fiyatı, 2017’de 1.686 TL oldu. Şehirde satılık bir konutun fiyatı 126 bin TL ile 210 bin TL arasında değişirken, bir konutun yatırım geri dönüş süresi 24 yıl. Şehirde son üç yılda 19 konut projesi hayata geçirilirken, bu konut projelerindeki daire stoğu 3 bin 733 oldu. Bu markalı konut projelerinin metrekare fiyatları ise 1.171 TL’den başlıyor.

Akçaabat’ta fiyatlar şehir genelini geçti!

Her ne kadar şehrin genelinde yoğun konut talebi olsa da Trabzon’da özellikle Akçaabat, Ortahisar ve Yumra bölgeleri konut yatırımında öne çıkıyor. Bölgenin en büyük kentsel dönüşüm bölgelerinden biri olan Akçaabat’ta son iki yılda satılık konut fiyatlarının şehir genelinden daha fazla arttığı görülüyor.  Bölgede iki yılda satılık konut fiyatları yüzde 52 arttı. Akçaabat’ta satılık konut metrekare fiyatları 1.126 TL’den 1.708 TL’ye yükseldi. Bölgede satılık ortalama fiyatı ise 170 bin 767 TL olurken, satın alınan bir konutun yatırım geri dönüş süresi ise 28 yıl. Akçaabat’ta son üç yılda üç markalı konut projesi hayata geçirilirken, bu markalı projelerde konut metrekare fiyatları 1.698 TL ile 3 bin 259 TL arasında değişiyor. 

En çok markalı konut projesi burada!

Gayrimenkul geliştiricilerinin dikkatini çeken bir diğer Trabzon ilçesi ise Ortahisar… Birçok markalı konut projesinin hayata geçirildiği Ortahisar’da son iki yılda satılık konut fiyatları yüzde 40 arttı. 2015 yılında 1.206 TL olan konut metrekare fiyatları ise 2017’de 1.686 TL oldu. Bölgede satılık konut fiyatları 126 bin 454 TL ile 210 bin 756 TL arasında değişirken, bölgedeki konut yatırım geri dönüş süresi 24 yıl oldu. Trabzon’nun en çok markalı konut projesini bulunduran Ortahisar’daki proje sayısı yedi olurken, daire stoğu 1.0234’e ulaştı. Bu konut projelerindeki konut metrekare fiyatı ortalaması 2 bin 160 TL oldu.

En yüksek metrekare fiyatı Yomra’da

Trabzon’un kentsel dönüşüm bölgelerinden biri olan Yomra’da son iki yılda satılık konut fiyatları yüzde 14 artarak, 1.570 TL olan konut metrekare fiyatları 1.795 TL’ye yükseldi. Bölgede satılık konut ortalama fiyatı 180 bin TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi ise 25 yıl. Yomra’da son üç yılda yedi markalı konut projesi hayata geçirildi. Bölgede 1.217 daire stoğu bulunurken, ortalama konut metrekare fiyatı 2 bin TL oldu.

Kaynak : www.zingat.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN