Tofaş Oto Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (26.09.2012)

Tofaş Oto Hisse Yorumu

ÖTV artışının ardından…
Önerimiz: TUT

Hükümet bütçe açığını azaltmak için 1600cc altındaki binek araçların ÖTV’sini 3 puan artırarak %37’den %40’a çıkarttı. Yapılan bu zammın, araç liste fiyatlarına %2.2 artış olarak yansımasını bekliyoruz. Türkiye’de faaliyet gösteren otomobil şirketlerinin büyük bir kısmı Eylül sonuna kadar ÖTV artışını fiyatlarına yansıtmayacağını belirtti. Bu tarz pazarlama stratejilerinin yıl sonuna kadar devam etmesi halinde 2013 binek araç talebinin bir kısmının öne çekilmesi söz konusudur. Bu beklentiler doğrultusunda 2012 rakamlarımız üzerinde fazla değişiklik yapmazken; 2013 yılı için daha önce %4 büyüme beklediğimiz binek araç tahminimizi 2012 beklentilerimize paralel, 543 bin araç olarak belirledik. Yeni tahminlerimiz doğrultusunda Tofaş için 2012-sonu hedef fiyatımızı 10.5TL’den 9.8TL’ye revize ettik. Bu rakam Tofaş için %9 artış potansiyeline işaret etmekte olup İMKB artış beklentimize yakındır. Bu sebeple Tofaş için AL olan önerimizi TUT olarak değiştiriyoruz.

• Değerleme bazında daha cazip seviyeleri bekliyoruz. Tofaş 2013T değerleme çarpanlarına göre 7x FD/FVAÖK ve 11.1x F/K’dan global benzerleriyle uyumlu seviyeden işlem görmektedir. Tofaş’ın iş modelini ve karlılığını çok beğensek de bu seviyelerden yatırımcılara kar realizasyonu öneriyoruz.

• Yapılan yeni ÖTV zammından en az etkilenecek şirketlerden biri olmasına rağmen Tofaş için artış potansiyelimiz sınırlıdır. Tofaş’ın “Al-ya da Öde” anlaşmaları sektördeki en başarılı ve karlı iş modellerinden bir olurken Tofaş hissesi, İMKB’nin son 12 ayda %28 üzerinde performans göstermiştir. ÖTV ile birlikte oluşan yeni pazar dinamikleri Pazar büyüklüğü beklentilerimizi aşağı çekmemize neden olmuştur.

• 1,600cc’nin altında motor gücüne sahip binek araçlar toplam binek araç satışının %92’sini oluşturmaktadır; daralma kaçınılmaz. Hatırlanacağı gibi 2011 yılı Kasım ayında yapılan 5 puanlık ÖTV artışı ticari araçlarda 2012 yılı başından beri toplam %24 daralmaya sebep olurken ticari araç talebinin bir kısmının binek araca yöneldiği tahmin edilmektedir. Binek araçlara yapılan bu 3 puanlık artışın ardından 2013 binek araç satışlarında da daralmanın olmasını beklemekteyiz. Bu sebeple binek araçta 2012 yılına benzer bir büyüklük beklerken ticari araç pazarında ise %3 büyüme beklemekteyiz.

• Yeni koşullarda karlılıkta da düşüş beklemekteyiz. Vergi artışının yapılacağına dair beklentiler sektör oyuncularının ajandasında yer aldığı için vergi artışının ardından önemli markalar Eylül ayı sonuna kadar fiyatlarını artırmayacaklarını belirttiler. Yıl sonuna kadar azalarak da olsa benzer pazarlama stratejilerinin uygulanmasını bekliyoruz. Bu strateji, şirketlerin üzerine az da olsa ek bir yük getireceğinden marjlarda bir miktar daralma bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir