Tofaş Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (4.04.2024)

Tavsiye: Endeks Üzerinde Getiri

Hedef Fiyat, TL 440.00
Güncel Fiyat, TL 255.00
Getiri Potansiyeli 73%

Yatırım teması:

Otomotiv sektörü takip listemizde en çok beğendiğimiz şirketin Tofaş olmasının sebepleri şu değerlendirmelere dayanıyor: 1) 1Ç24’te rekor hafif araç satış performansı, 2) 2024’te daha iyi bulunabilirlik, Egea’nın daralan pazarlarda daha iyi performans göstermesi ve Stellantis Otomotiv’in satın alımı sonrası pazar payı artışı, 3) 2025’te ihracat hacmine potansiyel 100 bin adet ek araç sağlayabilecek elektrikli araç yatırımı (2024 ihracat beklentimiz 62 bin adet seviyesindedir) 4) Egea kontratının yenilenmesi veya yerine yeni bir kontrat alınmasına ilişkin duyurular ve 5) şirketi AB’deki potansiyel talep daralmasına karşı koruyacak al ya da öde anlaşmalarıdır.

Tofaş, Peugeot, Citroen, Opel ve DS’nin Türkiye distribütörlüğünü yapan Stellantis Otomotiv’in %100’ünü 400 milyon Euro’ya satın aldı. Ayrıca, şarta bağlı bir performans ödemesi de bulunmaktadır. Satın almanın ardından Tofaş, Stellantis Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü yaptığı araçların ve ilgili yedek parçalarının Türkiye ithalatçısı ve distribütörlüğünü yapacak. Ayrıca Stellantis, 5 marka için planlanan yeni araç modeli K0 ve kombi versiyonlarının üretim ve dağıtım hakkını Tofaş’a verdi. 2025’ten itibaren yurt içi operasyonlarda %31 pazar payı varsaydık. Yeni modellerle ilgili olarak, KKO’nun 2025’ten itibaren kademeli olarak artarak ilerleyen yıllarda %80’e yükseleceğini varsaydık. Yeni modellerin ağırlıklı olarak ihraç pazarlarına gönderileceğini varsaydık.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler:

Elektrikli araçlara ilişkin yeni duyurular. Stellantis Otomotiv satın alımının beklenenden erken tamamlanması. (beklentimiz 3Ç24). İlerleyen çeyreklerde güçlü finansal sonuçlar açıklanması. Hafif araç pazarında güçlü performans. 2024’te sürpriz bir ikinci temettü ödemesi.

Değerleme:

Tofaş’ı değerlemek için İNA yöntemi kullanıyoruz.

Kaynak: Ak Yatırım