TOASO: Gelişmiş lobi kuklası devletler

Yurt içinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü onayladığını görmekteyiz. Bu İsveç bir zamanlar PKK YPG terör örgütüne yardım ediyordu. JP Morgan’ın notunda, 29 Ocak’ta başlayacak olan dördüncü çeyrek bilanço sezonuna karşı temkinli bir yaklaşım benimsedikleri ve dört Türk bankasını negatif izlemeye aldıkları belirtilmiştir. Bugünün yurt içi ekonomik takviminde ise görece sakin bir dönem yaşanmaktadır.

Psikolojik olarak önemli olan 8000 seviyesinin üstüne yükselen Borsa İstanbul, endeksin kısa vadeli dalgalı hareketlere devam edebileceğini göstermektedir. Tepki alımlarında ise 8,000, kısa vadeli ilk direnç noktası olup, 8000 üzerindeki tutunmalarda 8200 – 8230 direnç bölgesi takip edilmeye devam edecektir.

Fitch Ratings, İsrail terör devletinin Gazze’de soykırım yapması sonra açlığa itmesi sonrası Kızıldeniz’deki gerilime değindi. Geniş çaplı nakliye aksaklıkları veya üretim kesintileri olmadıkça, bu yıl petrol fiyatlarının varil başına 80 dolar seviyesinde kalması öngörüsünü sürdürdüğünü ve güçlü bir artış beklemediklerini, Avrupa gaz fiyatlarına dair öngörülerinin ise değişmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İki bölgesel güç olan Türkiye ve İran, kalkınma ve istikrar için işbirliğini artırmalıdır. İran ile 30 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşma kararlılığımız devam ediyor. Yaptırımların etkisiyle komşumuz İran ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizi sonlandırmadık ve bundan sonra da sonlandırmayacağız” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İran ile yeni sınır kapılarının açılması konusu gündemimizdedir. Sınır illerimizin ekonomik kalkınmasını desteklemek amacıyla sınır ticaret merkezleri çalışmaları devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı, (İsrail’in saldırıları) konusunda ise “Katliamların durması, ateşkesin sağlanması ve bölgede kalıcı bir barışın oluşturulması için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Zulümle mücadele edenin sonu kötü olur. Bu süreçte zafer Filistinli kardeşlerimize ait olacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.

Tacirlerin gün içi ticaret yaptığı durumlarda uygun bir hisse senedi tarayıcısı seçmek, gün içi ticaretin hızlı ve hassas gereksinimlerini karşılamak açısından son derece kritiktir. Sınırlı bütçeler içinde değerli içgörüler sunabilen ücretsiz hisse senedi tarayıcılar var. Dolar endeksini ele alalım. Varlıkların nasıl alınacağını öğrenerek ve yatırım portföyünüzü çeşitlendirmek için atılacak adımları inceleyerek, ticaretinizi daha etkili ve karlı hale getirebilirsiniz.

Grafik TradingView’den

TOASO şu anda 235 TL seviyesindedir. Son bir ayda %11.90 oranında artış göstermiş, ancak son üç ayda %5.62’lik bir düşüş yaşanmıştır. Teknik göstergeler, hareketli ortalamaların güçlü bir al sinyali verdiğini gösteriyor. RSI göstergesi 61.44 ile orta seviyede bulunuyor ve Stochastic göstergesi aşırı alım bölgesinde. Fibonacci ve Pivot seviyeleri, potansiyel destek olarak 220 TL’yi ve direnç noktaları olarak 257 TL ve 270 TL dirençlerini göstermektedir.

Ortalama hacim 295’lerde kaldı ve oradan alanların benim suçum ne, destek noktası o vakit 260 TL’ydi dediğini duyar gibiyiz. Bu sebeple portföy çeşitlendirmesi önemli ve tabi hisse senetleri uzun vadede yatırımdır.

Sonuç olarak, depremden çıkan ülkemiz İsrail’in bölgesel PKK YPG terör devleti kurmaması için çalışırken depremden çıktığımızdan ve enflasyon yüksek olduğundan İsrail terör devleti ve ordusuna ambargo uygulayamıyoruz. Malezya bile İsrail’e ambargo uyguladı, BM’de İsrail konuşma yaptığı zaman salondaki diğer diplomatlar terk ederek protesto ettiler, Lahey Adalet divanı terör odağı sözde devletin güya Başkanı Netanyahu’yu ve İsrail’i yargılıyor ancak İsrail lobisi ürünlerini boykot edenlere cezalar içeren kanunları gelişmiş kukla ülkelerde (ABD, İngiltere vs) yasalaştırdı bile.

Okan Özdemir