TOASO Analizi: ABD ev kredi oranları düşüyor

ABD’de mortgage faiz oranları düşmeye devam ediyor. 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı yüzde 7,01’e inerek, üst üste üçüncü haftada da düşüş kaydetti.

Mortgage Bankalar Birliği (MBA), 17 Mayıs’ta sona eren haftaya ait mortgage verilerini açıkladı. Buna göre, mortgage başvuruları geçen hafta önceki haftaya göre yüzde 1,9 oranında artış gösterdi.

Bu dönemde, konut satın almaya yönelik başvurular yüzde 1 azalırken, yeniden finansman başvuruları yüzde 7 oranında arttı.

Ülkede 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı, geçen hafta yüzde 7,08 iken bu hafta yüzde 7,01’e geriledi. Aynı süreçte, 15 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı yüzde 6,61’den yüzde 6,42’ye düştü.

MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, 30 yıl vadeli mortgage oranının üst üste üçüncü haftada da düşerek son 7 haftanın en düşük seviyesine gerilediğini belirtti.

Döviz Endeksi ve Ekonomik takvim, yatırımcıların bilinçli kararlar almaları için büyük önem taşır. Bu araçlar, temel ekonomik olayların ve göstergelerin zamanını izleyerek, doların diğer büyük para birimlerine karşı performansını analiz etmeye yardımcı olur. Böylece yatırımcılar, ekonomik gelişmeleri ve göstergeleri takip ederek daha etkili stratejiler geliştirebilirler.

Grafik TradingView’den

TOASO Tofaş öncelikle, Teknik Değerlendirme 1 gün içinde “Güçlü Al” sinyali vermektedir. Bu, hisse senedinin kısa vadede pozitif bir ivmeye sahip olduğunu göstermektedir. Hareketli Ortalamalar Değerlendirmesi de benzer şekilde “Güçlü Al” sinyali vermekte, bu da fiyat hareketlerinin güçlü bir yukarı yönlü trendde olduğunu işaret eder.

Hisse senedi fiyatı 311.75 TRY olup, bu değer günlük %4.53 oranında bir artış göstermiştir. Göreceli Güç Endeksi (RSI) 74.15 ile aşırı alım bölgesine yaklaşmakta, bu da kısa vadede düzeltme gelebileceğine işaret edebilir. Momentum ve Harika Osilatör gibi diğer osilatörler de pozitif ivmeyi desteklemekte.

Temel verilere bakıldığında, Tofaş’ın son bir yıldaki performansı oldukça etkileyici. Hisse senedi, son altı ayda %27.71, son bir yılda ise %64.86 oranında bir artış göstermiştir. Bu performans, şirketin güçlü bir büyüme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yıllık bazda %1838.74 gibi olağanüstü bir getiri sağlamıştır.

Finansal verilerde ise, Tofaş’ın yıllık net gelir büyümesi %76.16, TTM EBITDA büyümesi %87.88 gibi güçlü oranlar göstermektedir. Temettü verimi %9.52 olup, yatırımcılara düzenli gelir sunmaktadır. Özsermaye karlılığı ve net borç durumu da dikkat çekicidir. Net borcu -437,916,368.64 USD olup, bu da borç seviyelerinin iyi yönetildiğini göstermektedir.

Sonuç olarak, Tofaş (TOASO) hisse senedi, RSI’ın yüksek seviyelerde olması kısa vadede bir düzeltme olasılığını da göz önünde bulunduralım.

Sonuç itibariyle, potansiyel konut alıcılarının hala sınırlı satış stokları ve yüksek liste fiyatları ile karşı karşıya olduğunu ifade ed, oranlardaki son azalışa rağmen, satın alma faaliyetinin bir yıl öncesine göre yüzde 11 daha düşük olduğunu vurguladı. Bu arada ABD borsalarında T+2 yerine T+1 ‘e geçildi. Darısı Borsa İstanbul’a. Cuma satıp nakit için taaa Salı gününü bekliyoruz, o da resmi tatil vs olmazsa.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!