Tire Kutsan Hisse Yorumu / İntegral Menkul – (09.12.2013)

Tire Kutsan Hisse Yorumu

Maliyet kontrolü ve sınırlı potansiyel 

Tire önümüzdeki dönemde finansal raporlarında açıkladıkları üzere stok yönetimi ve maliyet azaltıcı politikalar ile kar marjını arttırma yoluna gitmek istenmektedir.

Mali tablolarını incelediğimizde 3. Çeyrek bilançosunda 990 bin TL zarar açıklamıştır. Yabancı para birimi karşısında aldığı kur riskinin düşük olması dolar tarafındaki oynaklıktan az etkileneceği göstermekte ve Kasım ayı toplamında yabancı takasında artış gözlemlenmesi pozitif algılanmakla.

FVAÖK tarafında ise bir önceki çeyreğe paralel %4 seviyesinde gelmesine rağmen geçen yılın aynı dönemine göre %7 seviyesinden gerilemiş olmaktadır. Piyasa hareketlerine karşı volatilitesinin düşük olması, betasının 0,49 seviyesinde oluşu endeks tarafında satış baskısının olduğu dönemlerde ağırlık arttırılabilir.

Ancak Türkiye ekonomisinin büyüme açısından daha durağan bir sürece girilme beklentisi dünya ticaret bankası tarafından öngörülen ticaret hacminin daralma beklentisi ile sektör tarafında potansiyelin sınırlı olması piyasa getirisiyle ilgili önerimizi endekse paralel olarak devam ettirmemize sebep olmaktadır.

Teknik Analiz ve BIST Karşılaştırmalı Performansı :

TIRE piyasa getirisi olarak yılbaşından itibaren piyasa performansı açısından Borsa İstanbul’dan %7,80 pozitif ayrışmış durumdadır. Endeks tarafında volatilitenin çok yoğun olduğu dönemde TIRE betasının 0,49 seviyelerinde olduğundan kayıplara karşı daha defansif hareketler gözlemlenmektedir. İndikatörler açısından RSI yatay seyrini korumakla birlikte 45’li seviyelere yakın hareketler gerçekleşmekte. MACD tarafında “trigger”’ın sat yönünden daha yatay bir seyre geçmesi yönündeki beklentilerimizi tut’a çevirmemize sebep oldu. Ancak şu anda trend dahilinde ve ilk destek seviyesi olarak 1,09 ön plana çıkmaktadır. Direnç olarak ise 1,14 ve 1,16 takip edilecektir.

Şirket Bilgisi

1974 yılında İzmir Tire’de kurulmuştur. 1991 yılından bu yana İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmekte olup. 2007 yılının sonlarında dünya kağıt ve ambalaj sanayi sektörünün öncülerinden Mondi Group bünyesine katıldık ve 2009 yılında da “Mondi Europe & International Division” da yerini aldı. Ana faaliyet konusu; oluklu mukavva kutu kağıt ve hurda kağıt üretimi ve satışıdır.

Beklentiler ve Özet :

Mali açıdan Dönen varlıklar ile kısa vadeli yükümlülüklerin paralel hareket etmesi ve bilanço tarafında ciddi bir sıkıntı yaşanmaması maliyet ve getirilerin iyi yönetildiğini göstermektedir. Ancak sektör açısından karlılık marjının düşük oluşu ve küçük montanlı bir çok firmanın sektörde var olması sıkıntı yaratmaktadır. Rekabet avantajı elde etmek için maliyetleri azaltıcı politikalar ve yurt dışı bağlantısı uzun vadede olumlu yansıyacaktır. Ancak kısa vadeli önerimiz sürecin zaman alması sebebiyle “tut” yönünde olacaktır.

İntegral Menkul Değerler Araştırma Raporları

Tüm Tire Kutsan hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir