THYAO Analizi: Bitcoin yerine Türk Hava Yolları mı?

Bilanço sezonunun büyük bir kısmı artık geride kaldı ve birçok şirket, nakit üretimine tepki vererek hisse fiyatlarını etkiledi. Bu gösterge muhtemelen sektörlere bağlı olarak farklılık gösterecek olsa da, artık izlenmesi gereken en önemli gösterge haline gelmiş olabilir. NASDAQ, SP500 rekor kırarken can yakan Bitcoin’de fuları ve devasa enerji hırsızlığı ile tekrar sahnede.

Gerçekte, bu sektörlere bağlı. Lüks veya teknoloji sektörlerinde, piyasa genellikle karşılaştırmalı verilerde gelir artışına odaklanır. Ancak birçok diğer şirket için yatırımcılar nakit üretimine büyük bir dikkat gösterir. Bu kârlılık sezonunda birçok şirketin nakit üretimi tarafından desteklendiği ortaya çıktı.

“Serbest nakit akışını hesaplamak için işletme brüt kârı (Ebitda) ile işletme sermayesindeki değişiklik (müşteri alacakları ve stoklar, tedarikçi borçlarından çıkarılarak) başlarsınız, bu size bir varlık göstergesinden nakit karşılığınızı verir. Sonra zorunlu ödemeleri çıkarırsınız: Vergiler ve yatırımlar” diyor. Borsa İstanbul’da böyle birçok hisse var.

Daha güçlü bir nakit, dolayısıyla daha fazla hissedar getirisi sağlar. Bu da şirketlerin kârlılık sezonunda beklenenden çok daha yüksek serbest nakit akışı açıklamalarını sağlar.

Sevilen ve takip edilen takvimlerden ekonomik takvim, yatırımcıların bilinçli kararlar almalarına yardımcı olabilir çünkü önemli ekonomik olayların ve verilerin zamanlamasını sağlar. Dolar Endeksi, doların diğer para birimleri karşısındaki performansını hassasça ölçer ve portföy çeşitlendirmesinde kullanılabilir. Bu konular sıkça tartışılır çünkü yatırımcıların stratejilerini geliştirmelerine ve risklerini yönetmelerine inanılmaz katkı sağlar.

Grafik TradingView’den

THYAO güncel fiyatı (-.142) 277.75 TL’dir. En çok takip edilen hisseler arasında bulunmaktadır.

Teknik analiz, fiyat hareketlerini ve işlem hacmini inceleyerek gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışır. İşte THYAO hisse senedi için bazı teknik göstergeler: Hareketli Ortalamalar: Hareketli ortalamalar satış sinyali vermektedir, 10 günlük ortalama 279.96 TL’dir ve 50 günlük ortalama 280.87 TL’dir.

Momentum: Momentum göstergesi -5.75 olarak düşüktür, bu da satış baskısının devam ettiğini gösterebilir. Relatif Güç Endeksi (RSI): RSI 42.81’dir, bu da hissenin aşırı satım bölgesinde olmadığını ancak alım bölgesine de yakın olmadığını gösterir.

Hareketli Ortalama Yakınsama İhlali (MACD): MACD göstergesi -1.316’dır ve MACD sinyali -0.801’dir, bu da düşüş eğilimi gösterir.

Trend analizi yaparsak, kısa vadeli trendde hisse senedinin fiyatı düşüş eğilimindedir, son 1 ayda %1.42 oranında değer kaybetmiştir.

Orta vadeli trende bir baktığımızda, hisse senedinin fiyatı yükseliş eğilimindedir, son 6 ayda %13.32 oranında değer kazanmıştır.  Direnç noktası 282 TL denebilir.

Uzun vadeli trendde hisse senedinin fiyatı yükseliş eğilimindedir, son 5 yılda %1860.13 oranında değer kazanmıştır. Direnç enflasyona ve para basma politikasına göre değişebilir ancak şu anda yıl sonu 390 TL görünüyor.

Sonuç itibariyle, gerçekten bir şey üreten ve bir hizmet sunan, bunun yanında paranızın deniz aşırı sahil adalarına gitmediği bir oluşum olan yerli ve milli Borsa İstanbul’a yatırım yapmamız Bitcoin yerine çok daha akılcı olacaktır. Nitekim önceki coin çöküşünde Bitcoin’den her 5 aileden 4 ‘ü etkilendi. Bazı yorumculara göre ise hiçbir şey üretmeden sadece coin alıp bekleyerek herkes zengin olabilir. O zaman tüm büyük şirketler de sadece coin alsın, beklesin değil mi? Kim üretim yapacak?

Okan Özdemir