Tepki rallisi duracak mı?

Aydın Eroğlu – 08.03.2013

Sekiz gündür süren, tam 6.000 puanlık tepki yükselişi dün 82.564 geçilince gelen satışlarla bu seviyenin üstünde tutunamayarak kısmi bir realize yaşadı. Ama 81.200 ve altındaki 80.800 destek seviyeleri aşağı kırılmadan yükselişin düzeltmesi başlıyor diyemem. Eğer 82.564 seviyesinin üstüne yeniden çıkılırsa, 84.173 seviyesinin hedeflenebileceğini düşünüyorum. Teknik kademelerini tahmin etmeme rağmen, beklentilerimde olası hareketin dönüş seviyelerini tahmin edemediğim bu son yükselişin 82.564 seviyelerinde ciddi bir realize direnci ile karşılaşmasını bekliyorum.

Şu an için 86.787 zirvesini yeniden görmek için erken olduğunu düşünüyorum. Ama zamanı ne olur bilemesem de, hemen belirteyim; eğer bir gün eski zirvemiz olan 86.787 yeniden görülür ve geçilirse, o günlerin şartları ve sebepleri neler olur bilemem ama zirve sonrası teknik hedef 95.000 – 96.000 civarı seviyeler 86.787 seviyesinin kırılması halinde tetiklenecek olan çanak formasyonunun yeni hedefi olur. Bu hedefi kontrol ve tahmin edemediğimiz gelişmeler halinde bahsi geçen seviyelere ulaşmamız halinde şimdiden uyarmak için yazıyorum. Yoksa hemen belirteyim ki, bu kadar kısa sürede not artışının yapılmadığı bir ortamda 82.567 seviyesine ulaşmayı da, geçmeyi de beklemiyordum. Şu anda da yaşanan bu yükselişi endeks olarak fazlası ile yeterli buluyorum.

İki Önemli Veri Bekleniyor!

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Gelecek.

Gelecek istihdam verisi piyasalar için oldukça önemli olacaktır. Ama ABD tarafından gelen diğer veriler, işlerin düzelmekte olduğu izlenimini artırıyor. FED Başkanı Bernanke, parasal genişleme tedbirlerinden hemen geri dönmenin olamayacağını ifade ederek piyasaya güven verdi. Bununla birlikte FED tarafından açıklanan banka stres testi sonuçlarına göre, tek bir banka dışında diğer tüm bankaların stres testinin sermaye şartlarını geçtiği gözüküyor. Bu sonuç da piyasalar için moral oldu.

Sanayi Üretimi Verisi Gelecek

İçeride de Ocak ayı sanayi üretimi verisi açıklanacak. Aralık ayında gelen sürpriz eksi sonrası yeniden büyüme sürecine girilmesi bekleniyor.

Siyasi Barış Sağlanacak mı?

Çözümü için çok ciddi bir sürece girilmiş siyasi bütünleşme süreci başarı ile tamamlanabilecek mi? İşte belki de son günlerin düşünmemiz gereken en önemli sorusu bu. Bence bu sefer olacak. Bu yüce millet, tüm birleşenleriyle bir bütün olduğunu görecek. Yıllardır süren bu kardeş kavgası nihayet bitecek. Bu mutabakat sağlanırsa, teröre harcanan paralar bile güneydoğunun ve ülkemizin topyekün kalkınmasını coşturacaktır. Ülkemizin sınırları içindeki tüm bölgelerin ekonomik kalkınmaya katılmasına şahit olacağız.

İşte asıl olursa gelişimini hesaplamamız gereken bu olacaktır. Not artışını bile etkileyecek bir gelişmedir. Umarım bu ülke artık dışarıdan yaratılmış bu suni sorundan kurtulur. Birlik ve bütünlük ile önünde hiç bir engel kalmayacağını görür. Ben ümitliyim.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun!

Sizlere ilk olarak anne, sonrasında bazen hayatım, sevgilim, kızım, öğretmenim, hocam, müdürüm, arkadaşım, valim, eşim, kaptanım, kardeşim, doktorum, ablam,..,…,…diyoruz. Kısacası hayatımızın her kademesini sizlerle paylaşıyoruz.

Hayatı her yönüyle paylaştığımız, yaşama renk katan, can yoldaşımız, hayat arkadaşımız sevgili kadınlarımız, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu olsun. İyi ki varsınız!

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir