Temettü endeksi tempo değiştiriyor

Temettü Endeksi: ortalama hareket nereye?

Temettü hisseleri 2020 bahar dönemi başlayan döngüyü bitirmiş durumda mı? Ara verilmişse hangi sektörler temettü vermeye açık durumdadır? Ana 25 hisse hareketinden çıkılıp, daha ufak ölçekli olanlar için beklenti artabilir mi? Hatta enflasyon ve volatilite takımları kurma dönemine uyum sağlanamıyor mu? Sorular çok ama cevaplar pek yok gibi: zamanla düzelebilir. Biz de farklı modeller üzerinden daha zengin tartışma ortamı yaratabiliriz. Finansal iklimin aldığı yeni formasyonlara hazırlıklı olmak gerekiyor.

Piyasa modu değişirken: yüksek tempodan düşüğe doğru ama sönmeden

Piyasalarda kan çekilse bile, kalan enerjiyle hareket sahası farklı alanlara kayar: temettü hisselerinde de benzer durumu yaşamaya başlıyoruz. Enflasyon karşısında reel kazanç arayışı odak hisseleri sayısal olarak azaltırken, nitelik değişikliği de getirecektir. Emtia ilintili hisseler daha “kabul edilebilir strateji” içinde hareket ediyor olacaktır.

Son 5 yılın hikayesi üzerinden üretirsek: bir dengeleme hareketi olarak piyasa üstü getiriyle olan ilişki zayıflamaya başlamıştır: bunun talep ediliyor olmaması bir yana enflasyonist dönemde firmaların yeterli ön hazırlık içinde bulunmamaları da etkilidir. Talep edilmediğini de istatistiksel anlamda sayısal verilerden çıkarmaktayız.

Elbette kaldıraç etkisinin toptan hesapta zayıflamakta olan haline gönderme yapmaktayız. Hesapların tutmadığı ve tutması için yeni arayışların olmasını beklemek gerekliliktir. Buna piyasanın toparlanma, kümelenme, enerji biriktirme dönemi olarak da bakabiliriz.

Bahar 2020 düşüş şoku (!) oluştuğunda geçmiş hikâyede yatay hareketleri görüyorduk. Bu birikimli “ucuzluk” durumu şiddetli hal alınca tepki alımlarından öte güçlü alımlar geldi. Momentum yatırımcısı da diyebiliriz ama tekrarlanan sezonlar olduğunu da unutmayalım, yani 1 tam yılı aşmış durumdan bahsetmekteyiz.

–>  Son 5 yılın kaldıraç kolu 2018 bahar dönemini kapsayacak şekilde ilerlemektedir (zaman akışı). Bu ilerleyiş değerlidir: enerji birikimi, kümelenme kaynağıdır. Bahar döneminin kapsanabilmesi için aylar geçmesi gerektiğini zaten grafik üzerinden görmekteyiz.

—> Başlangıç noktasına göre, yani tarihsel gelişime göre gidersek: 12 ay sonrasını daha güçlü sinyal sahası olarak görebiliriz. Bu döneme yaklaşıldıkça hareketlilik artacaktır.

Kısa vadeciler içinse 2022 yeterli oyun sahası kuralı vermektedir: piyasa üstü getiri için haftaların geçiyor olması zamanda enerji birikimi sağlayacaktır.